استعفا یا برکناری دبیرکل حزب حاکم الجزائر؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، استعفای «جمال ولد عباس» دبیرکل حزب «جبهه التحریر الوطنی»(جبهه آزادی‌بخش ملی) نه تنها برای محافل سیاسی این کشور بلکه برای اعضای کمیته مرکزی و دوستان نزدیک به وی نیز غافلگیر کننده بود و آنها انتظار نداشتند او به این سرعت و به صورت غافلگیرکننده از سمتش کناره‌گیری کند.

ولد عباس روز پنج‌شنبه گذشته در اظهاراتی مطبوعاتی اعلام کرد که به دلیل وضعیت جسمی خود استعفا کرده است.

وی در مصاحبه با یک وبگاه محلی در این باره گفت: «من در بیمارستان نظامی عین النعجه در پایتخت الجزائر بستری بودم و به سلامت جسمانی خود اهتمام دارم، لطفا در حال حاضر با من درباره سیاست حرف نزنید.»

تلویزیون رسمی الجزائر نیز علت استعفای ولد عباس را وضعیت جسمانی او اعلام کرد و با وجود این ناظران سیاسی این دلیل استعفای او را نپذیرفتند و به دنبال انگیزه‌ها و علل استعفای ناگهانی او هستند.

به نوشته روزنامه الکترونیکی «رأی‌الیوم»، ناظران بر این باورند که برخی نهادهای عالی الجزائر تصمیم گرفته‌اند ولد عباس را که از سال ۲۰۱۶ در رأس حزب حاکم قرار گرفت و از حامیان سرسخت پنجمین دور ریاست‌جمهوری «عبدالعزیز بوتفلیقه» است، کنار بگذارند.

این ناظران معتقدند که ولد عباس از خطوط قرمزی عبور کرد که نباید عبور می‌کرد و اکنون سوال اینجاست که آیا ولد عباس استعفا کرد یا برکنار شد؟ چه ارتباطی بین این تغییر و تحولات با مرحله آینده وجود دارد به خصوص اینکه استعفای ولد عباس پس از آن صورت گرفت که چند هفته پیش بحرانی در پارلمان الجزائر به وجود آمده و «السعید بوحجه» رئیس قبلی پارلمان ولد عباس را متهم به تلاش برای برکناری‌‌اش کرده بود و در نهایت نیز «معاذ بوشارب» به عنوان جانشین بوحجه تعیین شد.

چه بسا یکی از دلایل برکناری ولد عباس نیز جانبداری او از «احمد اویحی» نخست‌وزیر الجزائر در اختلافات به وجود آمده با «الطیب لوح» یکی از رهبران حزب حاکم و وزیر دادگستری باشد.

یکی از رهبران حزب حاکم که خواست نامش فاش نشود در مصاحبه با «رأی‌الیوم» تصریح کرد که ولد عباس برکنار شد و شرایط جسمانی نیز تنها یک توجیه است.

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *