مؤسسه فناوری کالیفرنیا؛ بهترین دانشگاه برای تحصیل در رشته‌های فنی و مهندسی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، براساس نظام رتبه بندی کیو.اس، مؤسسه فناوری کالیفرنیا به عنوان سومین دانشگاه برتر انگلیس و چهارمین دانشگاه برتر جهان در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ شناخته شد.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا مشهور به «کل تک» دانشگاهی خصوصی، تحقیقاتی و معتبر است که در پاسادنا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

این دانشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد؛ این مؤسسه ۲۱۰۰ دانشجو دارد که از این تعداد ۹۰۰ نفر در مقطع کارشناسی در حال تحصیل هستند.

مؤسسه فناوری کالیفرنیا توسط هیات امنایی متشکل از۴۶ عضو اداره می شود؛ اعضای این هیات هر ۵ سال یک بار انتخاب و در سن ۷۲ سالگی بازنشسته می‌شوند.

همچنین، آزمایشگاه پیشرانه جت که متعلق به ناسا است تحت اداره این دانشگاه قرار دارد.

کریستف کخ، ریچارد فاینمن، استیون ولفرم، کیپ ثورن، و رابرت میلیکان عضو هیئت علمی این دانشگاه و کمال‌الدین جناب و مرتضی قریب از دانش‌آموختگان این دانشگاه هستند.

این موسسه در سال ۱۹۳۴ میلادی در بنیاد دانشگاه‌های آمریکایی پذیرفته شد؛ در حقیقت «کل تک» یکی از اعضای گروه کوچک مؤسسات فناوری آمریکا است که فعالیت‌هایشان در درجه اول به علوم کاربردی اختصاص دارد.

در حال حاضر اعضای هیات علمی «کل تک» ۹۵۳ نفر هستند که ۳۵۰ نفر آنان از کشورهای مختلف جهان در این دانشگاه حاضر شده اند.

حدود ۳۰۰ نفر از اعضاء در دانشگاه وظیفه تدریس را برعهده دارند و باقیمانده اعضای هیات علمی مشغول تحقیق هستند.

این دانشگاه کوچک از لحاظ تحقیقاتی بسیار قدرتمند است؛ هوافضا، علوم زیستی و مهندسی، بازرگانی، اقتصاد و مدیریت، زبان انگلیسی و مکانیک ساختاری رشته‌های کارشناسی این دانشگاه هستند.

این دانشگاه در بخش کارشناسی ارشد نیز گزینه‌های مختلفی مانند مهندسی زیستی، عصب شناسی زیستی، محاسبات و ریاضی کاربردی، مهندسی فضایی، علوم عصبی رفتاری و اجتماعی و علوم اجتماعی دارد.

همچنین تعداد کل دانشجویان مؤسسه فناوری کالیفرنیا، ۲ هزار و ۲۵۵ نفر است که ۴۴ درصد در مرحله کارشناسی و ۵۶ درصد در مرحله کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند.

از این تعداد ۶۴۷ نفر دانشجو از کشورهای مختلف جهان هستند که ۱۳ درصد آنان در مرحله کارشناسی و ۸۷ درصد در مرحله کارشناسی تحصیل می‌کنند.

دارایی‌های «کل تک» در حال حاضر به ۲٫۱۹۹ میلیارد دلار می‌رسد و سالانه بودجه زیادی را به پروژه‌های تحقیقاتی اختصاص می‌دهد.

 برای تحصیل در رشته‌های مختلف فنی و مهندسی، این دانشگاه از بهترین‌ها در جهان به حساب می‌آید.

در سال ۲۰۱۵ و بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آمریکا «کل تک» بیشترین درصد فارغ‌التحصیلانی را که موفق به ادامه تحصیل در مقطع PhD‌ شده‌اند، داشته است. 

بنابر آمار موجود، ۶۷ درصد دانشجویان این مؤسسه را آقایان و ۳۳ درصد را خانم ها تشکیل می‌دهند؛ بیش از ۶۰۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه، بین‌المللی هستند.

نسبت تعداد اساتید «کل تک» به تعداد دانشجویان آن بسیار بالاست و به ازای هر ۳ دانشجو یک استاد در این دانشگاه وجود دارد.

همچنین، شهریه این دانشگاه برای همه دانشجویان، چه دانشجویان داخلی و چه بین‌المللی، در همه مقاطع یکسان است؛ برای تحصیل در این دانشگاه باید شهریه‌ای بین ۳۸ تا ۴۰ هزار دلار پرداخت کرد.

در سال ۲۰۱۱، این مؤسسه آموزشی و تحقیقاتی خصوصی، ۳۳۲ میلیون دلار صرف انجام پروژه‌های تحقیقاتی کرد.

پردیس اصلی ۱۲۴ هکتاری این موسسه، در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز شهر لسآنجلس، واقع شده است.

فاصله کمی بین این موسسه و  دو مکان شهر قدیمی پاسادنا و تماشاخانه پاسادنا وجود دارد؛ بنابراین دانشجویان این مؤسسه، رفت و آمد زیادی به این دو مکان دارند.

این بررسی در سایت «topuniversities» صورت گرفته است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *