شاهانی: فشار خانواده‌ها و فرهنگ جامعه عامل تمایل به رشته‌های پزشکی است

امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس درباره  عدم توازن تعداد داوطلبان رشته‌های تحصیلی مختلف، گفت: من انتقاد جدی به شیوه آموزشی دارم،‌ ایجاد مدارس غیرانتفاعی و توسعه بی‌حساب و کتاب و بی‌نظارت بر روند آموزشی و عدم نظارت بر تدوین کتب درسی مشکلات بسیاری را ایجاد کرده است به طوریکه فشار بسیاری را دانش‌آموزان متحمل می‌شوند و مدارس آنها را مجبور به درس خواندن برای کنکور می‌کنند و این باعث می‌شود این افراد وقتی به دانشگاه می‌آیند افراد ضعیفی هستند زیرا مفاهیم را یاد نمی‌گیرند و فقط می‌آموزند که چگونه تست کنکور بزنند، من توصیه می‌کنم دانش‌آموزان مفاهیم را یاد بگیرند و به رشته‌ای که علاقه‌ دارند بروند نه رشته‌هایی که بیشتر تبلیغ می‌شود.

وی افزود: داوطلبان باید رشته دانشگاهی خود را بر اساس علاقه انتخاب کنند؛ نه جبر جامعه.
شاهانی گفت: مقام معظم رهبری امسال درباره رشته‌های علوم پایه بسیار تأکید کردند در حالی که در حال حاضر اقبال بیشتر به این رشته‌ها نیست و داوطلبان علوم تجربی بیشتر هستند، من برای رشته‌های مهندسی احساس خطر می‌کنم چرا که از یک میلیون نفر ۶۵۰ هزار نفر رشته تجربی را انتخاب کردند که این فاجعه است، باید هدایت تحصیلی صورت گیرد چرا همه می‌خواهند پزشکی قبول شوند. این کار اصلاً منطقی نیست.

شاهانی اظهار داشت: باید دانش‌آموزان را به سمت رشته‌های مهندسی و علوم پایه نیز سوق داد،‌ دانش‌آموزان رشته‌های دانشگاهی را نمی‌شناسند و اهمیت آنها را نمی‌دانند و حتی بر مبنای علاقه ادامه تحصیل نمی‌دهد، فشار خانواده‌ها و فرهنگ جامعه سبب شده تا به سمت رشته‌های پزشکی بروند. حتی رتبه‌های خوب ما پس از ورود به دانشگاه تغییر رشته می‌دهند و این به آن معناست که دانش‌آموزان بر اساس علاقه رشته خود را انتخاب نمی‌کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *