برگزاری دوره‌های آموزشی در رویداد «تابستان باز» واحد علوم و تحقیقات

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، برنامه «تابستان باز» با مشارکت اعضای هیات علمی ۱۲ دانشکده واحد علوم و تحقیقات و معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی اجرا می‌شود. در بخش قابل توجهی از این برنامه آموزشی، برگزاری دوره‌های فشرده ویژه آشنایی با نرم‌افزارهای تخصصی پیش‌بینی شده است؛ برخی از دوره‌ها نیز به نحوی طراحی شده‌اند که قابل استفاده برای عموم شهروندان یا گروه‌های سنی مختلف باشد.

از سوی اعضای هیات علمی دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات، دوره‌هایی برای عموم شهروندان بخصوص علاقمندان به گل و گلکاری در خانه یا علاقه‌مند به آشنایی با حیوانات، در تابستان باز علوم و تحقیقات برگزار می‌شود.

دوره آموزشی هیروپونیک و کشت‌های گلخانه‌ای، تولید گل و گیاهان زینتی، هرس و فرم‌دهی به درختچه‌های زینتی، تولید و فرآوری گیاهان دارویی که توسط علی محمد ترکاشوند، وحید عبدوسی، وریا ویسانی اجرا می‌شوند، از جمله دوره‌های قابل استفاده برای عموم هستند.

علاقمندان به اسب و سوارکاری با شرکت در یک دوره آموزشی فشرده ۱۶ ساعته با حضور غزاله منتظم می‌توانند با این عرصه به صورت علمی آشنا شوند. آموزش پرورش ملکه زنبور عسل نیز در یک دوره ۸ ساعته با حضور علی اصغر صادقی و مهدی امین افشار ارائه خواهد شد.

«تابستان باز» علوم و تحقیقات در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی جای ویژه‌ای برای کودکان و نونهالان دیده است. «پرماکالچر برای کودکان» یک برنامه ۲۰ ساعته است که از اول مرداد ماه تا ۱۵ شهریور توسط جواد رزمی اجرا می‌شود، ظرفیت این دوره فقط ۲۰ نفر است.

پرماکالچر یک نظام کشاورزی و اصول طراحی اجتماعی به حساب می‌آید که به موجب آن به صورت مستقیم یا شبیه‌سازی شده از الگو و یا ویژگی‌های مشاهده شده در اکوسیستم طبیعی بهره گرفته می‌شود. در یک مزرعه پرماکالچر، همه موجودات زنده، بخشی از تعادل اکوسیستمی را شامل می‌شوند و حیات تک تک آنها ضروری است لذا باید امکان حضور هر یک از اجزای زیست بوم را فراهم کرد.

منابع جامع در حوزه کشاورزی پایدار (پرماکالچر)، این کشاورزی را به عنوان فرصتی اقتصادی و استراتژیک برای زندگی بهتر معرفی می‌کنند و نشان می‌دهند که چگونه با تقلید از هوش طبیعت و بکارگیری تکنولوژی مناسب نظیر انرژی خورشیدی و طراحی محیط زیستی، پرماکالچر می‌تواند محصولات محلی فراوان، مغذی و سالم تولید کند، از وابستگی به سوخت‌های فسیلی آلاینده و گران بکاهد، کاهش انتشار آلاینده ها و کاهش گرمایش جهانی را سبب شود، از خشک شدن و کاهش رطوبت شهرها و اطراف‌شان بکاهد و پسماندهای آلی را به ثروت تبدیل کند.

واحد علوم و تحقیقات با توجه به ضرورت ترویج این شیوه تولید، اقدام به راه‌اندازی سایت پایلوت پرماکالچر در این واحد دانشگاهی کرده است. مزرعه پرماکالچر واحد علوم و تحقیقات از بخش‌های مختلفی نظیر بخش گیاهان خودرو به منظور ایجاد زیستگاه برای موجودات زنده، هتل حشرات، کمپوست ضایعاتی قارچ، جمع‌آوری آب‌های باران، تولید کمپوست، بخش ایجاد کود مناسب، فضای کاشت انواع سبزیجات، برکه طبیعی، گلخانه کاشت گیاهان تشکیل شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *