سال جدید و یک شروع علمی/ عرضه فناوری داخلی در مسابقات ربوکاپ

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در نخستین روزهای کاری سالی که به نام حمایت از تولید داخلی» نامگذاری شده، سیزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ برگزار شد تا فناوری داخلی را در مقابل چشمان ایرانی و خارجی به نمایش بگذارد.

این مسابقات با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته ملی ربوکاپ ایران و واحد قزوین دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ فروردین در نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز شد و در حالیکه تیم‌هایی از کشورهای ایران، ترکیه، آلمان، چین، هلند، آمریکا، فرانسه، انگلیس، پرو، هند، سنگاپور و کره در آن شرکت کردند، در روز ۱۸ فروردین ماه با درخشش تیم‌های ایرانی به پایان رسید.

* اعلام آمادگی غلامی برای حمایت از مأموریت‌های بسیج کارکنان وزارت علوم

نشست صمیمی اعضای شورای فرماندهی بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با وزیر علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد.

حسین نصیرزاده در آغاز این نشست ضمن بیان گزارشی از اقدامات فعالیت‌های بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، خاطرنشان کرد: بسیج کارکنان در سالهای اخیر درحوزه‌های مختلفی از جمله جذب و سازماندهی و تربیت و آموزش کارکنان در تراز انقلاب اسلامی برای کارآمدی و خدمت شایسته تر، برگزاری دوره های تخصصی، بصیرتی، دفاعی و امنیتی، راه اندازی گروه های علمی و پژوهشی از میان نخبگان و گسترش فعالیت‌های قرارگاه تاکتیکی مقابله با جنگ نرم نقش برجسته و موثری ایفا کرده است.

فرمانده مرکز بسیج کارکنان وزارت علوم تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تاکید کرد: بسیج کارکنان به دور از جناح بندی‌های سیاسی و صرفاً در مسیر اسلامی و انقلابی شدن دانشگاه‌ها و اجرای منویات رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) حرکت کرده‌است و همکاری حداکثری با مسئولین آموزش عالی را برای انجام وظایف ذاتی سرلوحه امور خود داشته است.

نصیرزاده خطاب به وزیر علوم اضافه کرد: امیدوارم با توجه به تجارب و سوابق ارزشمند جناب عالی شاهد تقویت روز افزون شجره طیبه بسیج کارکنان و پشتیبانی‌های مداوم وزارت متبوع در انجام وظایف محوله باشیم و ما هم همانطور که در گذشته ملاک گفتار و عملمان بوده برای هرگونه همکاری و خدمت رسانی در مسیر تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  اعلام آمادگی می‌کنیم.

براساس این گزارش در این نشست وزیر علوم پس از استماع سخنان نصیرزاده گفت: حضور شما عزیزان را ارج می‌نهیم و برای هرگونه پشتیبانی و مساعدت در مسیر انجام مأموریت‌های بسیج کارکنان اعلام آمادگی می‌کنیم.

منصور غلامی تأکید کرد: من خودم مسئول راه اندازی بسیج دانشگاه بو علی سینا همدان بودم و همواره از گسترش فعالیتهای بسیج حمایت کرده‌ام.

وی تصریح کرد: بسیج کارکنان ارتباطش را با وزارت علوم تقویت کند و این نشست‌ها در فرصت های مغتنمی برگزار گردد تا همکاری‌های فی ما بین گسترش یافته و منجر به ارتقا سطح فعالیتهای بسیج در مجموعه آموزش عالی باشیم .

غلامی در پایان این نشست با توجه به کمبودها و آسیب‌های پیش روی بسیج کارکنان در انجام مأموریت‌های ذاتی نقطه نظرات خود را بیان کرد.

* نشست فوق‌العاده رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور برگزار شد

نشست فوق‌العاده رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد، در این نشست که با حضور مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌های سطح یک و تنی چند از رؤسای پژوهشگا‌ه‌ها برگزار شد، چند موضوع از جمله شیوه پذیرش مشترک دانشجو توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای این نشست محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، ضمن خوشامدگویی به مهمانان نشست گفت: «خوشحالیم که از ظرفیت خوب دانشگاه‌های سطح یک و حضور رؤسای پژوهشگاه‌ها در این نشست موضوعات مهم را مورد بررسی قرار دهیم».

سپس عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نشست با بیان اینکه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک فرصت مغتنمی است، گفت: «ما باید از این فرصت برای رفع مشکلاتی که در آموزش عالی وجود دارد، استفاده کنیم و از همفکری در این جلسات برای پیشبرد سیاست‌های وزارت کمک بگیریم و قبل از اینکه این سیاست‌ها در سطح کلان طرح شود، با بررسی و تبادل نظر در چنین جلساتی آنها را پخته‌تر و آماده‌تر کنیم».

وی با اشاره به اینکه اولین موضوعی که با همفکری در این جلسات بررسی شد اصلاحیه مواد استخدامی بازنشستگی اعضای هیأت علمی بود، افزود: «این تجربه خوبی بود و قبل از اینکه بخشنامه به دانشگاه‌ها ابلاغ شود در این جلسات مطرح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در ایجاد اشتغال در جامعه ما هم نسبت به سهم خود مسئول هستیم. در همین راستا اصلاح مواد آئین‌نامه استخدامی می‌تواند ظرفیت‌های جدیدی برای فارغ‌التحصیلان فراهم کند و کلیات این بخشنامه ایجاد یک ظرفیت خوب برای آموزش عالی است».

باقری با عنوان اینکه دو موضوع مهم امروز در دستور کار این نشست است، گفت: «در دهه گذشته برخی از پژوهشگاه‌ها شکل دانشگاه پیدا کرده‌اند، اگر چه ما باید از ظرفیت پژوهشگاه‌ها برای تربیت دانشجوی ارشد و دکترا استفاده کنیم، اما نباید آنها درگیر مسائل آموزشی، اداری یا خدماتی دانشجو شوند. چون نه ظرفیت اینها در پژوهشگاه‌ها وجود دارد و نه ضرورت ایجاب می‌کند که بخواهند کار دانشگاه‌ها را انجام دهند».

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: «در دولت یازدهم هم مطرح بود که در این باره باید فکر و راه‌کاری صورت بگیرد و بر این اساس معاونت آموزشی وزارت علوم با همکاری پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها پیش نویس آئین نامه‌ای را تهیه کردند که قبل از نهایی شدن در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت، به نوعی که بازگشت به ماموریت‌هایی صورت گیرد که هر یک از این مراکز باید انجام دهند».

به گفته وی پژوهشگاه‌ها باید از ظرفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای پژوهش‌های مورد نیاز خود استفاده کنند و در عین حال مدرک دانشجویان توسط دانشگاه‌ها صادر شود.

باقری تصریح کرد: «طبیعتاً این امر نیاز به همفکری و ایجاد زمینه‌های مناسب در دانشگا‌ه‌ها و گروه‌های آموزش عالی دارد که مقدمات آن باید فراهم شود، تا ما در سال آینده شاهد پیشبرد این سیاست‌ها باشیم».

مجتبی شریعی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز دراین نشست با بیان این که در حدود یکسال گذشته این بحث مطرح شد، که چرا پژوهشگا‌ه‌ها باید مستقیم دانشجو پذیرش کنند و این شیوه درستی نیست، گفت: «در این راستا پژوهشگاه‌ها توجیح خود را داشتند که به دلیل تأمین منابع انسانی، انجام تحقیقات و پژوهش نیاز دارند که دانشجو بگیرند و این دانشجویان برای آنها به نوعی پتانسیل نیروی انسانی برای به‌ثمر رساندن تحقیقات هستند».

وی افزود: «اما پژوهشگاه‌ها نباید درگیر کارهای مربوط به پذیرش دانشجو شوند و اگر این فرایند ادامه پیدا کند عملاً پژوهشگاه‌ها ممکن است که در بلندمدت به دانشگاه تبدیل شوند. در همین راستا این مسئله در جلسات مطرح و از پژوهشگاه‌های بزرگ درخواست شد که شیوه کار را در دست بگیرند. که طی فرایندی و با بررسی و ایجاد کارگروه‌هایی نهایتاً پیش‌نویسی که در این نشست مطرح می‌شود، تهیه و تدوین شد».

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه پیش نویس تهیه شده در این جلسه مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت، خاطر نشان کرد: «ما باید یک همکاری مشترک را دنبال کنیم به‌گونه‌ای که هم نیاز مراکز پژوهشی تأمین شود و هم دانشگاه‌ها متوجه شوند که از لحاظ امتیازات چیزی را از دست نمی‌دهند».

در ادامه این نشست که به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور رؤسای دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، تربیت مدرس، اصفهان، علامه طباطبایی، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و هم‌چنین رؤسای پژوهشگا‌ه‌های پلیمر و پتروشیمی ایران، زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، شیمی و مهندسی شیمی ایران و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری برگزار شد، پیش‌نویس آئین نامه تربیت دانشجویان مشترک پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مورد بحث، بررسی و تبادل نظر طرفین قرار گرفت.

* انتصابات آموزش عالی

فرهاد رهبر رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی طی حکمی قاسم عموعابدینی را به عنوان قائم مقام خویش در امور واحد علوم و تحقیقات منصوب کرد.

انتخابات شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان در آلمان برگزار شد و با رأی شورای مرکزی جدید میلاد محرک‌پور به‌ عنوان دبیر این انجمن فعالیت خواهد کرد.

مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با صدور حکمی عبدالساده نیسی را به سمت مدیرکل دفترحمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری وزارت علوم منصوب کرد.

با صدور حکمی از سوی رئیس دانشگاه دانشگاه امیرکبیر، سید محمد حسین کریمیان به سمت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی این دانشگاه منصوب شد.

* تاکید دانشگاه آزاد بر لزوم حمایت از کالای ایرانی در واحدها و مراکز

عبدالرسول پورعباس معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی، بخشنامه حمایت از کالای ایرانی را به واحدها، مراکز آموزشی و سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

در متن این بخشنامه آمده است:

« با عنایت به منویات مقام معظم رهبری در سال ۱۳۹۷ مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی» و لزوم حمایت از دانش فنی و تولید داخلی برای نیل به اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال و درآمد پایدار، ترتیبی اتخاذ شود تا ضمن رعایت ضوابط و مقررات دانشگاه، کالاهای موردنیاز دانشگاه از قبیل تجهیزاتی، بهداشتی، ساختمانی، غذایی و… از کالاهای داخلی کشور تهیه شود.

بدیهی است دبیران هیات امنای استانی، روسای واحدها و مراکز آموزشی، معاونان اداری و مالی و عامل خزانه‌دار مسئول حسن اجرای این بخشنامه هستند.»

* «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ شد

پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی گفت: با توجه به‌ضرورت حفظ و ارتقا زیست‌بوم نوآوری و کارآفرینی در کشور«آیین‌نامه اجرایی برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ابلاغ شد.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری خبر داد: انتظار می‌رود با تعامل بخش‌های مختلف معاونت علمی و فناوری به‌ویژه ستادهای توسعه فناوری های مرتبط، کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان، همچنین پارک فناوری پردیس معاونت علمی به‌عنوان دبیرخانه شبکه نوآوری شهر تهران در ارائه خدمات متناسب برای توسعه زیست‌بوم و ارتقا کسب‌وکار شرکت‌های خلاق و امور اجرایی دبیرخانه اجرایی، این برنامه قدرتمند پیش رود.
کرمی توضیح داد: در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری، ایجاد و ارتقا زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کسب و کارهای نوین و کارآفرینی به‌منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از محورهای اصلی معاونت علمی بوده است.
رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی ادامه داد: در این راستا، در چند سال گذشته با اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تسهیل‌گری و حمایت‌های مناسبی از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عمل‌آمده و در شرایط فعلی بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان که عمدتاً در صنایع و حوزه‌های مبتنی بر دانش و فناوری پیشرفته فعالیت دارند تأیید صلاحیت شده‌اند. این شرکت‌ها از نظر اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و همچنین اشتغال نیروی انسانی تحصیل‌کرده در حال گسترش هستند.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی خاطرنشان کرد: در کنار شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در جامعه و مراکز علمی و دانشگاهی، بخش دیگری از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها که عمدتاً در صنایع فرهنگی و نیز خدمات نوین و کسب و کارهای مبتنی بر فضای دیجیتال فعال هستند، با کمک و مساعدت معاونت علمی در این زیست‌بوم ظهور و بروز کرده و در حال رشد هستند.
به گفته مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، جوهره رشد این شرکت‌ها بر نوآوری و خلاقیت برای ارائه محصولات و خدمات جدید و مدل‌های نوین کسب‌وکار در سطح بازارهای هدف استوار است و لزوماً در مراحل شکل‌گیری و رشد، مبتنی بر پژوهش و توسعه فناوری‌های پیشرفته نیستند.
کرمی افزود: این حوزه به دلیل ماهیت عمدتاً خدماتی، پتانسیل‌های زیادی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور دارد. بر این اساس در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال «حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی» نام‌گذاری شد، آیین‌نامه اجرایی «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ و توسط ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی به عنوان دبیرخانه این برنامه به مرحله اجرا می‌رسد.
به گفته وی، شرکت‌های خلاق به شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنایع خلاق و فرهنگی مشغول به فعالیت بوده یا الگوهای نوین کسب‌وکار (عمدتا IT محور) را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته  باشند.
وی بیان کرد: به منظور تصویب فرآیندهای اجرایی، معیارهای تشخیص مصادیق شرکت‌های خلاق، تصویب برنامه‌های خدماتی مقتضی و نظارت بر حسن تحقق اهداف برنامه، کارگروهی متشکل از معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری (رییس کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی (دبیر کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و نیز نماینده سایر بخش‌های معاونت و دستگاه‌های مرتبط ایجاد می‌شود.
رئیس مرکز ارتباطات واطلاع‌رسانی معاونت علمی، خدمات موضوعی این برنامه را شامل حمایت از ایجاد باشگاه‌های تخصصی متشکل از هر خوشه تخصصی شرکت‌های خلاق به‌منظور نیازسنجی و پیگیری تأمین زیرساخت‌ها و رفع موانع کسب‌وکار و توسعه‌ای آنها عنوان کرد.
کرمی در خصوص دیگر خدمات برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق گفت؛ حمایت از مشارکت با نهادها و صندوق‌های خطرپذیر از طریق تقویت سازی، تأمین مالی و سرمایه گذاری مشترک با بخش خصوصی، جلب مشارکت دستگاه‌های اجرایی، مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی برای دسترسی آسان شرکت‌های موضوع برنامه به خدمات آنها، تسهیل استفاده کسب‌وکارهای نوآور از فضاهای کاری در اختیار بخش عمومی یا دولتی برای ارائه خدمات و محصولات و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و شهرداری برای استقرار در پهنه‌های شهری، از دیگر خدمت این برنامه است.
وی عنوان کرد: ارائه تسهیلات نظام‌وظیفه برای افراد کلیدی فعال در شرکت‌های خلاق، کمک به ایجاد و ترفیع برند برای شرکت‌های مشمول این برنامه از طریق برگزاری رویدادهای تخصصی نظیر رویداد استارتاپ های برتر، برگزاری جشنواره‌های نوآوری و کارآفرینی، ایجاد نمایشگاه‌های تخصصی و نظایر آنها، کمک به ایجاد مراکز و کریدورهای خدمات توانمندی و تجاری‌سازی از دیگر برنامه‌هاست.
علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت ircreative.isti.ir مراجعه کنند.

* انعقاد قرارداد دانشگاه آزاد در حوزه ربات‌های آتش‌نشان و مین‌یاب

فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در حاشیه مراسم افتتاحیه سیزدهمین دوره از مسابقات بین‌المللی روبوکاپ آزاد و در جمع خبرنگاران درباره به کارگیری ربات‌ها در دانشگاه آزاد، گفت: موفقیت‌های بسیار خوبی را در خصوص به کارگیری ربات‌ها داشته‌ایم و در حال حاضر قراردادی را با یکی از شرکت‌های فعال در حوزه رباتیک در حوزه حمل و نقل کالا به امضاء رسانده‌ایم؛ این ربات پرنده قابلیت حمل کالا تا ۷ کیلوگرم را دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ربات دیگری را با همکاری سازمان آتش‌نشانی طراحی کرده‌ایم و همچنین ربات مین‌یاب و کمک‌رسان هم در شرف امضاء قرارداد است.

فرهاد رهبر در رابطه با حمایت از نخبگان کشور اظهار کرد: کسانی که در این مسابقه حائز رتبه‌های برتر شوند این توانایی را دارند که مورد حمایت دانشگاه آزاد قرار گیرند و به عنوان استاد و یا هیئت علمی در این دانشگاه به فعالیت بپردازند.

وی یادآور شد: افرادی که در هیئت علمی‌ها جذب می‌شوند باید شایستگی تحقیق و توسعه را داشته باشند تا بتوانند مشکلات جدی کشور در بحث تحقیق و توسعه را از بین ببرند و سبب تجاری‌سازی محصولات شوند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *