روبوکاپ آزاد ایران؛ صحنه بین‌المللی نمایش فناوری داخلی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در نخستین روزهای کاری سالی که به نام حمایت از تولید داخلی» نامگذاری شده، سیزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ برگزار شد تا فناوری داخلی را در مقابل چشمان ایرانی و خارجی به نمایش بگذارد.

این مسابقات با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی، کمیته ملی ربوکاپ ایران و واحد قزوین دانشگاه آزاد اسلامی از ۱۶ فروردین در نمایشگاه بین‌المللی تهران آغاز شد و در حالیکه تیم‌هایی از کشورهای ایران، ترکیه، آلمان، چین، هلند، آمریکا، فرانسه، انگلیس، پرو، هند، سنگاپور و کره در آن شرکت کردند، در روز ۱۸ فروردین ماه با درخشش تیم‌های ایرانی به پایان رسید.

* جزئیات برگزاری مسابقات

این مسابقات در بخش‌های لیگ دانشجویی، لیگ دانش آموزی و لیگ کاربردی برگزار شد، در بخش دانش آموزی این دوره از مسابقات ۷۵ درصد تیم‌های ثبت‌نام کننده توانسته‌اند به مسابقات راه پیدا کنند.
مسابقات در رده بزرگسالان هم در روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه برگزار خواهد شد.
این مسابقات در قسمت‌های لیگ امداد و نجات با محوریت کشتی سانچی و لیگ اطفای آتش با محوریت ساختمان پلاسکو ، ربات‌های جنگجو، ماشین‌های هوشمند و قلعه رباتیک مختص دانش آموزان برگزار شد.

در این دوره از مسابقات ربات اطفای آتش، ساخت مرکز تحقیقات مکاترونیک پیشرفته دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد.
در این دوره از ۸۰۰ تیم ۴۷۸ تیم توانسته‌اند به این مسابقات راه پیدا کنند.

* نمایش فناوری ایرانی و انتظار محققان از بخش صنعت

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای داخلی» نامگذاری شده است محققان ایرانی در مسابقات روبوکاپ آزاد ایران نشان دادند که تولید ایرانی می‌تواند در رقابت با خارجی‌ها برتر باشد و پیشی بگیرد.

البته این محققان از صنایع نیز انتظار دارند نگاه ویژه‌ای به هوش مصنوعی و رباتیک داشته باشند تا تولید ایرانی بیشتر در زندگی مردم نمایان شود.

* قول مسؤولان برای حمایت از محققان در افتتاحیه مسابقات

سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران از ۱۶ فروردین‌ماه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد و مسؤولان این دانشگاه در نمایشگاه بین المللی تهران آغاز شد.

ستاری از ضرورت تغییر نگاه به حوزه رباتیک و حمایت بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان مسابقات گفت

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: این جشنواره هر سال با کیفیت بهتری نسبت به سال قبل برگزار می‌شود اما مشکل بزرگ در حوزه رباتیک تجاری‌سازی آن است این که تیم‌ها با پول خود بیایند اما به صنعت وارد نشوند موضوع خوشایندی نیست.

ستاری اعلام کرد که باید از پتانسیل جوانان استفاده کنیم تا آن‌ها بتوانند به صنعت وارد شوند؛ نوع نگاه در حوزه رباتیک باید تغییر کند، امروز بحث توسعه رباتیک در کشور ما به مرحله عالی رسیده است و از نظر توسعه نیروی انسانی هم در جایگاه خوبی قرار داریم؛ تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم این است که ربات‌ها به صنعت وارد شوند.

ستاری با بیان اینکه مشکل کشور فرهنگی است، اظهار داشت: باید این مشکل را برطرف کنیم؛ از نظر نیروی انسانی و توسعه علم و دانش در جایگاه مناسبی قرار داریم اما این فرهنگ برای تجاری‌سازی و ورود ربات‌ها در صنعت و سازمان‌های خصولتی باید تغییر کند.

وی در خصوص حمایت‌هایی که بنیاد ملی نخبگان از برگزیدگان جشنواره رباتیک خواهد داشت، گفت: برگزیدگان نهایی این جشنواره در سطح سوم بنیاد حمایت می‌شوند و از تسهیلات مختلف مانند معافیت سربازی می‌توانند بهره‌مند شوند.

ولایتی: ایرانی که در حوزه دفاعی بی رقیب است و جذب نخبگان در دانشگاه آزاد

علی اکبر ولایتی با اشاره به اینکه ایران زنجیرهای وابستگی به بیگانگان اقتصادی را از هم گسیسته، اظهار داشت: وابستگی به بیگانگان در حوزه اقتصادی و صنعتی باید از بین برود؛ امروز ایران در حوزه دفاعی یکی از کشورهای بدون رقیب است و این نشان از عزم راسخی است که در حوزه دفاعی وجود داشته و حکایت از آن دارد که جوانان ما از استبداد بیزار شده‌‌اند.

رئیس هیئت امنا و هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: نخبگان ما باید پناهگاهی داشته باشند و تلاش ما در راستای جذب نخبگان است.

ولایتی با بیان اینکه آینده کشور به دست نخبگان جوان ساخته می‌شود، گفت: آینده دانشگاه آزاد را نخبگان می‌سازند، نخبگانی که در گذشته به دلیل گذراندن زندگی مجبور به خروج از کشور می‌شدند امروز در دانشگاه آزاد جذب می‌شوند.

وی افزود: در سال جدید استاندارد دانشگاه آزاد ارتقاء خواهد یافت و به جایی خواهیم رسید که مدرک دانشگاه آزاد افتخاری برای همه باشد؛ امروز به کمک مدیریت فرهاد رهبر عزم راسخی در دانشگاه ایجاد شده تا دانشگاه از ظرفیت‌های خود استفاده کند و در این راستا دست ما باز است زیرا بودجه خود را از مردم دریافت می‌کنیم.

به گفته رهبر، دانشگاه آزاد هم از برگزیدگان مسابقه روبوکاپ آزاد حمایت می‌کند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه باید توجه به جوانان افزایش یابد، گفت: ما باید جوانان را دریابیم و به آنان راه اثباتشان را نشان دهیم تا بتوانند فعالیت‌های خود را هر چه بهتر انجام دهند.

فرهاد رهبر با اشاره به اینکه برگزیدگان این جشنواره مورد حمایت دانشگاه آزاد قرار می‌گیرند، گفت: تمام افرادی که حائز رتبه برتر در این جشنواره و مسابقه شوند در دانشگاه آزاد اسلامی استخدام خواهند شد؛ این جوانان همگی مورد حمایت هستند تا محصولات آنان تجاری‌سازی شود.

وی یادآور شد: هدف ما این است که بتوانیم از برتری علمی خود در راستای پیشرفت و افزایش تولیدات ملی قدم برداریم تا شعار مقام معظم رهبری در سال جدید محقق شود؛ ما توانمندی‌های خود را اثبات رسانده‌ایم و امروز باید این توانمندی‌ها را به ثروت تبدیل کنیم.

* نتایج نهایی مسابقات

مسابقات روبوکاپ آزاد ایران از ۱۶ تا ۱۸ فروردین ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران ادامه داشت و تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با کسب ۷ مقام برتر در بخش رقابت‌های اصلی و ۵ مقام اول در بخش رقابت فنی، عنوان قهرمانی و پرافتخارترین تیم سیزدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.
در مراسم اختتامیه این مسابقات که با حضور دکتر موسی خانی رئیس کمیته ملی ربوکاپ جمهوری اسلامی ایران، چهره‌های برتر علمی، پژوهشگران و مسوولان کشور، سفرای کشورهای خارجی و تیم های شرکت کننده در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و سالن میلاد برگزار شد، از تیم‌های برتر این رقابت‌ها در بخش های مختلف با اهدای لوح و تندیس تجلیل شد.
در بخش دانشجویی و در لیگ ربات های فوتبالیست استاندارد، تیم HTWK آلمان به مقام نخست رسید.

در لیگ ربات های فوتبالیست سایز متوسط و در بخش رقابت فنی تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به مقام نخست رسید.
در لیگ ربات های فوتبالیست انسان نما، سایز کودک تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به قهرمانی رسید.
در لیگ ربات های فوتبالیست انسان نما سایز نوجوان، باز هم تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین مقام قهرمانی را از آن خود کرد.
در رقابت فنی لیگ ربات های فوتبالیست انسان نما، سایز بزرگسال تیم IRC از دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی عنوان بهترین تیم را کسب کرد.
در لیگ ربات های فوتبالیست سایز کوچک تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین قهرمان شد و تیم ER-Force آلمان دوم شد.
در لیگ فوتبالیست شبیه ساز ۳ بعدی تیم ‘UT Austin Villa از دانشگاه تگزاس آستین با حساب ۷ بر صفر از سد تیم AIUT از دانشگاه صنعتی اصفهان گذشت و قهرمان شد.

تیم ‘apollo3d چین نیز با شکست یک بر صفر تیم دانشگاه فردوسی مشهد، به مقام سوم رسید.

در این لیگ و در بخش رقابت فنی تیم ‘UT Austin Villa اول شد.
در لیگ فوتبالیست شبیه ساز ۲ بعدی تیم CYRUS از مدرسه انرژی اتمی قهرمان شد، تیم Miracle2018 از چین به مقام دوم رسید و تیم Razi از پژوهش سرای دانش آموزی رازی ناحیه ۲ شیراز عنوان سوم را از آن خود کرد. در بخش رقابت فنی این لیگ، تیم KN2C از دانشگاه خواجه نصیر طوسی عنوان بهترین تیم را کسب کرد.
در لیگ فوتبالیست شبیه ساز ۲ بعدی استارتر تیم Atomic Energy از مدرسه انرژی اتمی اول شد و تیم AE Team همین مدرسه، عنوان دوم را کسب کرد.

در این لیگ تیم Mouood مقام سوم را به خود اختصاص داد.
در لیگ ربات امدادگر واقعی و در بخش رقابت اصلی تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به مقام قهرمانی رسید و تیم دانشگاه آزاد اسلامی یزد نایب قهرمان شد و تیم KN2C از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اول شد.

در رقابت فنی این لیگ و در سه بخش قابلیت تحرک، جا به جایی اجسام و جستجو نیز تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به مقام نخست رسید.
همچنین در رقابت فنی لیگ امدادگر واقعی و در بخش نوآوری تیم KN2C از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اول شد.
در رقابت فنی ربات کوچک دانش آموزی نیز تیم TESLA از مرکز پژوهش شهید فائزی دماوند به مقام نخست رسید.
در لیگ شبیه ساز عامل امداد تیم Auro از دانشگاه تبریز قهرمان شد، تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین نایب قهرمان شد و تیم Apollo-Rescue چین مقام سوم را کسب کرد. در بخش رقابت فنی این لیگ تیم Apollo-Rescue چین، عنوان بهترین تیم را کسب کرد.
در لیگ ربات امدادگر مجازی تیم SOS VR از دانشگاه امیرکبیر اول شد، تیم Echoic از مدرسه سلام رسالت نایب قهرمان شد و تیم Aura-VR از دانشگاه تبریز به مقام سوم رسید.

در ارائه فنی لیگ شبیه ساز عامل امداد، تیم M.I.C از ایران عنوان بهترین تیم را کسب کرد.
در لیگ ربات های خانگی و در بخش رقابت فنی تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، عنوان بهترین تیم را به خود اختصاص داد.
در لیگ ربات‌های پرنده در بخش فضای باز، تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، مقام اول را کسب کرد و تیم IRSE از دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب به مقام دوم رسید.
در لیگ ربات های پرنده در بخش فضای داخل ساختمان تیم samen-cyrus_uav اول شد و تیم KN2C از خواجه نصیرالدین طوسی سوم شد.
در لیگ ربات های پرنده در بخش سرعت، تیم SIRFPV اول شد و تیم Parnia نایب قهرمان شد.
در لیگ ربات های صنعتی تیم MRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین مقام اول را کسب کرد و تیم ELECT از دانشگاه آزاد اسلامی پردیس سوم شد.
در لیگ ربات های مین یاب کنترل از راه دور تیم ROYAN از مرکز رویان صنعت طبرستان اول شد، تیم SAMAUAV از دانشکده سما تهران واحد جنت آباد نایب قهرمان شد، تیم e4u از مرکز زئوس نیز سوم شد.

در این لیگ تیم Hephaestus عنوان برتر رقابت فنی را از آن خود کرد.
در لیگ ربات های مین یاب هوشمند اندازه کوچک تیم DSK از دانشکده سما کن اول شد و تیم ZR-positive مقام سوم را کسب کرد.

همچنین در لیگ ربات های مین یاب هوشمند اندازه متوسط تیم Robust مقام سوم را به خود اختصاص داد.
در لیگ ربات های نمایشی بخش دانشجویی، تیم FaraTavan3 از دانشگاه آزاد اسلامی پردیس به مقام نخست رسید، تیم ویلچر خودران با یادگیری عمیق از دانشگاه آزاد اسلامی شیراز نایب قهرمان شد و تیم FUM-BionicHand از دانشگاه فردوسی مشهد، مقام سوم را کسب کرد.
همچنین در رقابت‌های بخش کاربردی و در لیگ خودروی هوشمند تیم علامه طباطبایی مقام اول را کسب کرد، در لیگ طراحی خودروی هوشمند نیز تیم Strom AM اول شد.
در لیگ ربات مبارز سبک وزن نیز تیم Fast and Smart عنوان قهرمانی را کسب کرد و در بخش سنگین وزن نیز تیم Cruel اول شد. در سوپر تیم لیگ مبارز نیز تیم ابوریحان از مدرسه کوشش صاحب عنوان برتر شد.
در لیگ ربات آتش نشان شناور با محوریت کشتی سانچی نیز تیم اندیشه پویا ۲، مقام اول را به دست آورد.
در سوپر لیگ آتش نشان شناور باز هم تیم اندیشه پویا ۲ عنوان برتر را از آن خود کرد.
در این بخش و در لیگ ربات آتش نشان شهری با محوریت ساختمان پلاسکو تیم Saveh به مقام نخست رسید.
در بخش دانش آموزی و در لیگ فوتبالیست وزن آزاد تیم VCC اول شد. در سبک وزن مقدماتی تیم ESLAM GLP به مقام نخست رسید. در سبک وزن پیشرفته نیز تیم Rasaa عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.
مقام اول مسابقات ربات های فوتبالیست تیم های ترکیبی وزن آزاد را تیم های INtelegentF4، ققنوس، Salam Zeynoddin و Ototaps به خود اختصاص دادند.
مقام اول مسابقات ربات‌های فوتبالیست تیم های ترکیبی سبک وزن را نیز تیم‌های Mario، Bright، ARARAT، Farzanegan7 و Eslam کسب کردند.
در لیگ امدادگر دانش آموزی در مسابقات امدادگر خط ابتدایی تیم علامه طباطبایی اول شد، در مسابقات امدادگر خط پیشرفته تیم کاوش دانش به مقام اول رسید. در مسابقات امدادگر ماز نیز تیم Helli 1 قهرمان شد.
مقام اول ترکیبی مسابقات امدادگر خط نیز به تیم های ESLAMRLS و SADRAROBOT3 رسید.
در لیگ امدادگر فضای مشترک دانش آموزی و در بخش فضای مشترک ابتدایی تیم SADRA ROBOT5 اول شد. در بخش فضای مشترک پیشرفته تیم سینا به مقام نخست رسید و در بخش امدادگر فضای مشترک-بخش بین الملل تیم Raymand_mega صاحب عنوان اول شد.
همچنین مقام اول تیم ترکیبی در مسابقات امدادگر فضای مشترک پیشرفته به تیم های Salam Zeynoddin، armistic، FarzPhoenix و سلام یوسف آباد رسید.
در لیگ نمایش دانش آموزی و در بخش موضوع آزاد تیم FMC-SPG اول شد، در بخش موضوع مشترک تیم Ace_UPNOP به مقام نخست رسید. همچنین در بخش نمایش، طرح و ایده نیز roborex مقام اول را کسب کرد.

همچنین پرچم مسابقات ربوکاپ آسیا و اقیانوسیه به نماینده دانشگاه آزاد اسلامی قزوین تحویل داده شد، این مسابقات آذرماه امسال از سوی جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه آزاد اسلامی در کیش برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *