تاکید معاونان فرهنگی دانشگاه آزاد بر ضرورت گسترش فرهنگ پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نشست سراسری معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به پایان رسید و بیانیه پایانی این نشست توسط حجت‌الاسلام رستمی رئیس پژوهشکده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی قرائت شد.

 در بیانیه پایانی نشست سراسری معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی آمده است:

«با توکل به الطاف بی‌پایان الهی و با تحیت بی‌کران بر پیامبر رحمت، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و خاندان پاکش و روح ملکوتی بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و شهدای اسلام، دفاع مقدس و مدافعان حرم و درود و سلام به پیشگاه مقام معظم رهبری، نشست سراسری معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در روزهای نهم و دهم اسفند ماه سال ۱۳۹۶ برگزار گردید.

شرکت کنندگان در این نشست، از مقام معظم رهبری به دلیل اهتمام ویژه به دانشگاه و انتصاب دانشمند فرزانه، جناب آقای دکتر ولایتی به عنوان رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه، قدردانی کرده و آمادگی خود را بر استفاده از فضای فرهنگی، انقلابی و جهادی به وجود آمده برای تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری و رهپویی به سوی دانشگاه اسلامی اعلام داشتند و بر موارد زیر تاکید کردند:

۱- شرکت کنندگان، بر ضرورت حاکمیت تفکر دینی و انقلابی در دانشگاه و محوریت آموزه‌های قرآن کریم و اهل بیت پیامبر مکرم اسلام (ع) و تأسی به اندیشه‌های بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و رهنمودهای مقام معظم رهبری تاکید دارند.

۲- مدیران فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، با تاکید بر ضرورت فعالیت‌های فرهنگی برای مخاطبان (استادان، دانشجویان و کارکنان) بر ضرورت تعمیق اندیشه‌های دینی و گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از مدیریت جهادی و ایجاد شبکه‌های گسترده فرهنگی در سراسر کشور، تاکید می‌کنند.

۳- دست‌اندرکاران دانشگاه، سند راهبردی فرهنگی دانشگاه را به عنوان برنامه‌ای جامع ومنشوری فراگیر تلقی کرده و خود را نسبت به تحقق اهداف مندرج در آن مسئول می‌دانند.

۴- با توجه به برگزاری کمیسیون‌های شش گانه (فرهنگی- اجتماعی، دانشجویی، ورزش، حجاب و عفاف، و قرآن و نماز، تشکل‌های سیاسی) در این دوره از نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی، معوانان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه تلاش خود را بر اجرای مصوبات این کمیسیون‌ها مبذول خواهند داشت.

۵- حاضران، با تاکید بر برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی وکرسی‌های ترویجی در بخش استادان، و کرسی‌های آزاد اندیشی در بخش دانشجویان در واحدهای دانشگاهی در سراسر کشور به عنوان یکی از مطالبات اصلی مقام معظم رهبری از دانشگاه‌ها، تلاش خواهند کرد با همکاری نهادهای ذیربط در دانشگاه و خارج از آن، محملی مناسب برای برگزاری این گونه کرسی‌های معرفت‌زا و گسترش هر چه بیشتر آنها فراهم آورند.

۶- شرکت‌کنندگان، بر ضرورت گسترش فرهنگ حجاب و پوشش اسلامی در دانشگاه‌ها و محوریت مسجد و فعالیت‌های فرهنگی، همچنین ساماندهی و بهره‌گیری مناسب از فضاهای مجازی به عنوان مهم‌ترین دغدغه‌های مقام معظم رهبری تاکید کردند و اهتمام همه جانبه خود را برای تحقق آن اعلام داشتند.

۷- مدیران فرهنگی و دانشجویی برای برنامه‌ریزی و مشارکت و مشاوره به دانشجویان در ارتقای سطح برنامه‌های فرهنگی دانشجو محور، همت خواهند گماشت و به حوزه تشکل‌های دانشجویی، نشریات دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و مذهبی، بسیج دانشجویی و هیأت‌های مذهبی و نیز ورزش همگانی با رویکرد تربیتی و فرهنگی به عنوان راه‌های موثر برای هدایت فرهنگی دانشجویان اهتمام خواهند ورزید.

۸- حاضران، پژوهش‌های فرهنگی و دینی را به عنوان زیربنا و شالوده فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه تلقی کرده و گسترش وحمایت از آن را خواستارند.

۹- شرکت کنندگان، بهره‌گیری از شیوه‌های نوین را در انتقال مفاهیم فرهنگی و آشنایی دانشگاهیان به ویژه نسل جوان و دانشجو با مفاهیم فرهنگی مورد تاکید قرار می‌دهند.

۱۰- برنامه‌ریزی و حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی برای ارتقای سطح فعالیت‌های فرهنگی معاونان فرهنگی و دانشجویی، مورد اهتمام اعضای این نشست است.

۱۱- در واپسین روزهای سال ۱۳۹۶ معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، ضمن پایبندی به نامگذاری مقام معظم رهبری در آستانه این سال، تلاش خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی و گسترش فرهنگ آن و مقاوم‌سازی فرهنگی در سال‌های آینده نیز به کار خواهند بست.

۱۲- مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی را مرهون ایمان، انگیزه، شور مقدس، رفتار اسلامی و علم‌آموزی مؤمنانه در دانشگاه دانسته‌اند. حاضران در این نشست، تلاش خواهند کرد تا دانشگاه اسلامی در ابعاد مختلف علمی و فرهنگی آن به معنای حقیقی و مد نظر معظم له محقق گردد.

۱۳- معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی هم صدا با اقشار مختلف مردم ایران و با تاکید بر ضرورت پاسخگویی مناسب به مطالبات به حق مردم، آشوب‌های خیابانی برخی عناصر بیگانه در روزهای اخیر را محکوم کرده و ضمن اعلام همبستگی با آحاد ملت ایران، اصلا ولایت‌پذیری را مد نظر قرار داده و خویش را ملزم می‌دانند تا لحظه آخر حتی پس از پایان دوران مسئولیت‌پذیری فعلی، پایبندی خود را نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و ولایت فقیه به اثبات رسانند.

اعضای شرکت‌کننده در این نشست، از خداوند متعال مسالت می‌کنند نظام مقدس جمهوری اسلامی را به رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به انقلاب قائم آل محمد (ص) متصل گرداند تا امت مسلمان، در پناه آن، راه رستگاری و سعادت را بپیمایند.

در پایان، از معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری این نشست و از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برای میزبانی آن تشکر و قدردانی کرده و بر اجرایی شدن این بیانیه تاکید دارند.»

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *