خوی اشرافی مدیران به خوی طاغوتی تبدیل نشود/ظلم به سپرده‌گذاران موسسه کاسپین نباید فراموش شود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، صادق مشایخی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در کنفرانس خبری مدی‌العموم که عصر امروز در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، گفت: ما همیشه سعی کردیم به عنوان جنبش دانشجویی صدای مردم را به گوش مسئولین جامعه برسانیم. وضعیت اقتصادی جامعه روز به روز بدتر می‌شود به همین دلیل ما وظیفه خود می‌دانیم که به صورت جدی نیازهای مردم را از مسئولین مطالبه کنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت افزود: انتظار ما از مسئولین این است که از دفترهای خود بیرون بیایند و درد دل مردم را بشنوند، مطمئنا اگر با دردهای آن‌ها بیشتر آشنا شوند به کمک آن‌ها می ‌آیند.

مشایخی تصریح کرد: متاسفانه چیزی که در مسئولین می‌بینیم آن‌ها به دنبال اشرافی‌گری هستند و دغدغه آن‌ها پیشرفت خود و جناح سیاسی آن‌هاست، درحالی که به قول امام خمینی(ره) مردم ولی نعمتان این کشور هستند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: مسئولین به عنوان کسی که از آن‌ها سوال می‌شود باید به یاری مردم بیایند نه اینکه به شعارها و کارهایی اندک اکتفا کنند.

وی افزود: بسیج دانشجویی پرچم مطالبه‌گری را بلند کرده و از مطالبات مردم حمایت می‌کند و سعی می‌کنیم تا حد توان گره‌های زندگی مردم را باز کرده و قول می‌دهیم از تلاش‌های خود حتی یک قدم عقب‌نشینی نکنیم.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت ادامه داد: ما در حوزه اقتصاد انتقادهای زیادی داریم، چرا امور بانکی و غیر بانکی این طور نابسامان جلو می‌رود؟ این مسئله نشان می‌دهد مشکلی وجود دارد اما چرا اقدامی جدی انجام نمی‌گیرد؟

مشایخی تاکید کرد: بسیاری از نخبگان دنیا در ایران پرورش یافته‌اند، چرا مسئولین از این جوانان برای بهبود اوضاع استفاده نمی‌کند؟

این فعال دانشجویی یادآور شد: حال که دشمنان به دنبال سوء‌استفاده از شرایط کنونی هستند مدیران باید در بین مردم حضور داشته باشند تا افراد جامعه همدلی بین مردم و مسئولین را حس کنند.

* ظلم به سپرده‌گذاران موسسه کاسپین نباید فراموش شود

در ادامه این نشست یکی از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین گفت: نباید ظلمی که به سپرده‌گذاران موسسه کاسپین شده به دلیل سکوتشان فراموش شود.

وی که تاکید داشت نامش اعلام نشود، گفت: اعتراض ما به سیاست‌های پولی و بانکی است و رهبر، انقلاب و نظام خود را دوست داریم، اما این ظلمی که به مردم شده نباید به دلیل سکوتی که برای امنیت کشور کرده‌اند فراموش شود.

وی ادامه داد: موسسه کاسپین مجموع ۱۰ تعاونی است که در گذشته از وزارت تعاون مجوز گرفته بودند و حال بنا بر دستور بانک مرکزی تحت نام موسسه آرمان بنا به تجمیع اعلام انحلال کردند. اما بعد از مدت کوتاهی ۲ موسسه، از موسسه آرمان جدا شدند و نام آن به موسسه آرمان ایرانیان تغییر یافت که ۵۵ درصد آن به موسسه فرشتگان سابق اختصاص داشت و عمده معترضان در حال حاضر از معترضان همین موسسه فرشتگان هستند.

این سپرده‌گذار موسسه کاسپین با بیان اینکه بانک مرکزی موسسه آرمان ایرانیان را در ۲۷ اسفند ۹۴ قانونی اعلام کرد، افزود: در فروردین ۹۵ بانک مرکزی طی نامه‌ای به همه بانک‌ها تاکید کرد موسسه کاسپین که تغییر نام یافته آرمان ایرانیان است، قانونی است و با آن همکاری داشته باشید اما حال از غیرقانونی بودن آن حرف می‌زند.

وی خاطرنشان کرد: چرا در رسانه ملی درباره زلزله کرمانشاه گزارش‌های مختلفی پخش کرد اما هیچ‌گاه با یک معترض به کاسپین مصاحبه نشد که چرا بانک مرکزی را مقصر می‌دانید؟ زمانی من از جلوی موسسات ثامن‌الحجج رد می‌شدم و به مردم معترض نگاه می‌کردم، نگران سرمایه خود می‌شدم اما بانک مرکزی با بیان اینکه کاسپین مجوز دارد خیال همه را راحت کرده بود غافل از اینکه وقتی یک روند اشتباهی باب شد دوباره تکرار می‌شود.

این سپرده‌گذار موسسه کاسپین با اشاره به اینکه طبق قانون وقتی یک موسسه مالی و اعتباری یا بانک به مشکل برخورد می‌کند بانک مرکزی موظف است با اعتبار اموال غیرنقدی آن موسسه یا بانک طلب مردم را پرداخت کند، ادامه داد: اما چرا حال مدیران بانک مرکزی برای پرداخت بخش کوچکی از حق مردم روی آن‌ها منت می‌گذارند؟ برخلاف دستور مستقیم مقام معظم رهبری همان اندک سرمایه غیر نقدی به شکل غیر منصفانه‌ای بین مردم تقسیم شد.

وی با بیان اینکه با اعضای کمیسیون اقتصاد دیدار‌های متعددی داشتیم که پس از ارائه مستندات مختلف، تخلف بانک مرکزی درباره موسسه کاسپین پس از چند ماه پذیرفته شد، اظهار داشت: این موضوع در صحن علنی مجلس هم مطرح شد و با ۱۸۳ رای موافق یعنی ۸۰ درصد نمایندگان بانک مرکزی متخلف شناخته و پرونده آن در تاریخ ۶ شهریور ۹۶ به قید فوریت به قوه قضائیه ارجاع داده شد.

* صفری: خوی اشرافی مدیران به خوی طاغوتی تبدیل نشود

علیرضا صفری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امیر کبیر نیز در این نشست گفت: این نگرانی وجود دارد که خوی اشرافی‌گری مسئولان به خوی طاغوتی تبدیل شود.

 وی گفت: متاسفانه خوی اشرافی‌گری در بین مسئولین گسترش یافته که موجب شده در مقابل مردم پاسخگو نباشند.

صفری با بیان اینکه با توجه به روند کنونی این نگرانی وجود دارد که خوی اشرافی‌گری برخی مسئولین به خوی طاغوتی تبدیل شود، ادامه داد: تا زمانی که مدیران در کاخ‌ها زندگی می‌کنند صدای کوخ‌نشینان را نمی‌شنوند زیرا خود را برتر از دیگران تصور می‌کنند.

وی تاکید کرد: بسیج دانشجویی به عنوان مدعی‌العمومی که از دل مردم جامعه بیرون آمده همیشه حامی مظلومان در مقابل ظالمان خواهد بود و هیچ‌وقت ولی‌نعمتان کشور یعنی مردم را به اشرافی‌گران ترجیح نمی‌دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *