انتقاد بسیج دانشجویی دانشگاه تهران از مدیریت منابع آب سازمان حفاظت از محیط زیست

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، بسیج دانشجویی پردیس‌های کشاورزی و ابوریحان دانشگاه تهران در نامه‌ای به عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن ابراز اعتراض خود را نسبت به مدیریت منابع آب این سازمان از وی برای حضور در محفلی علمی تخصصی در هر یک از این دو پردیس با حضور اساتید، دانشجویان و کارشناسان دعوت کرد.

در متن این نامه آمده است: «مدتی پیش بود که انتشار فیلم درگیری لفظی میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی و جنابعالی در جلسه شورای اداری استان خوزستان پیرامون انتقال و مدیریت منابع آبی استان، واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت.
قطعا مطلع هستید، انتقال آب بین حوزه‌ای و استانی امری پیچیده است که نیاز به مطالعات گسترده و جمع‌آوری دیدگاه‌های تخصصی از تمامی بخش‌ها و نهادهای سازمانی مرتبط و ذی‌حق در این امر را دارد. بدیهی است که در مورد اخیر باید دیدگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان خوزستان، سازمان‌ها و نهادهای مرتبط و صاحب‌نظر به عنوان نمایندگان مردم خوزستان شنیده شود و با در نظر گرفتن حقوق مردم مناطق ذی‌حق در این رابطه تصمیم‌گیری شود.

اینکه با نوشتن‌ نامه محرمانه به رئیس‌جمهور در این امر، مردم و مسئولان بخشی از کشور را نامحرم دانسته‌اید خود نشان‌دهنده وجود رفتاری به غایت غلط در این حوزه تخصصی است. همان‌گونه هم که دریافته‌اید نامه‌هایی در این سطح از اهمیت که با زندگی و نیازهای اساسی مردم و حیات آنان گره‌خورده‌است هیچگاه مخفی باقی نمی‌ماند و با افشای آن متاسفانه مردم و مسئولان استانی را نسبت به حوزه مدیریت خود و دولت مستقر جمهوری اسلامی بدبین می‌کنید.

سازمان محیط زیست و دستگاه‌های مسئول درحالی تهیه آب شرب استان‌های همجوار را بهانه انتقال آب بین حوزه‌ای عنوان می‌کنند که اندازه و قطر لوله‌های انتقال آب و حجم سالانه این میزان جابجایی در پروژه‌های انتقال، خود حاکی از انتقال آب برای مصارف بخش‌های کشاورزی و صنعتی سایر مناطق همجوار و غیرهمجوار دوردست‌تر خوزستان است.

خوزستان که زمانی با رودهای خروشانش در کشور شناخته می‌شد اکنون با مشکلات کم‌آبی و خشکسالی روبروست. کشاورزی بعضی از شهرستان‌های استان با چالش جدی روبرو شده و به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده است؛ که این خود نشان دهنده آن است که اگر نیاز به انتقال آب باشد روستاها و شهرهای همین استان در اولویت هستند.

اگر بناست آب برای بخش‌های صنعت و کشاورزی انتقال یابد چه زمین‌ها و صنایعی مستحق‌تر از کشاورزی و صنایع خوزستان؟! جلگه خوزستان از دیرباز مهد کشاورزی ایران بوده و سال‌هاست که این استان در تولید محصولات استراتژیک مثل گندم رتبه اول در کشور را در اختیار دارد. وجود محیط مستعد برای کشاورزی نیز موجب شد تا بزرگترین و مهم‌ترین طرح کشاورزی کشور که همان طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام باشد، در این منطقه طرح‌ریزی و قدم‌های اجرایی آن برداشته شود.

موضوع انتقال آب خوزستان درحالی مطرح است که حضرتعالی به عنوان مسئول احیای دریاچه ارومیه خود از نزدیک شاهد فاجعه خشکی این دریاچه، پیش‌بینی ایجاد طوفان‌های نمکی، معضلات و مشکلات ناشی از آن در نبود مدیریت جامع منابع آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه در طی سالیان دراز بوده‌اید. حال چگونه حضرتعالی بر انتقال آب در حوزه آبریز خوزستان تاکید دارید؟!

آیا سازمان محیط زیست شاهد طوفان‌های گرد و غبار متعدد در خوزستان و سایر استان‌های کشور نیست؟! گرد و غباری که در چندسال اخیر بعضاً تا یک سوم روزهای سال را در استان دربرگرفته و زندگی را برای مردم سخت و دشوار کرده است.
لازم به ذکر است که با طرح انتقال آب از خوزستان و بخصوص از سرشاخه‌های کارون، موجب خشکی بیشتر دشت خوزستان و تالاب‌های درون استان و تالاب‌های مرزی شده و این به معنی افزایش کانون‌های ایجاد گرد و غبار خواهد بود.

گرد و غباری که امروزه دیگر نه تنها استان خوزستان، بلکه دیگر استان‌های همجوار را درگیر کرده است و با عدم مدیریت و تاثیرگزاری بر این روند، باشد که به زودی استان‌های مرکزی و همچنین پایتخت کشور را نیز به صورت گسترده درگیر کند.

تداوم عدم مدیریت خشکسالی و نیز ریزگردها در استان موجب نامساعدشدن شرایط زندگی مردم شده است، به طوری که در سال‌های اخیر آهنگ مهاجرت منفی از خوزستان به سایر استان‌ها و همچنین سایر کشورها را به صورت معناداری افزایش داده است.

به سازمان محیط زیست کشور به عنوان یکی از متولیان اصلی راهبرد گزینی در مقابله با خشکسالی و ایجاد طوفان‌های ریزگرد متذکر می‌شویم که با ادامه وضعیت نابسامان خوزستان به دلایلی که پیشتر ذکر شد باید شاهد نابسامانی‌ها و عدم وجود امنیت پایدار(مشابه آنچه که بعضاً در مناطق و استان‌های شرقی کشور مشاهده می‌شود) در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.

حال مایه پرسش است، براستی با توجه به شرایط نامناسب زیست محیطی استان خوزستان که بخصوص به مدیریت منابع آب باز می‌گردد، بر اساس کدام مطالعات علمی و زیست محیطی بدون درنظرگرفتن حق مردم ذی‌حق، بدین‌گونه تصمیم بر انتقال آب صورت گرفته شده است؟

در پایان از حضرتعالی تقاضا داریم، ضمن حضور در محفلی علمی تخصصی در هر یک از دو پردیس کشاورزی کرج و ابوریحان دانشگاه تهران ابعاد این تصمیم سازمان در انتقال آب را برای عموم اساتید، دانشجویان و کارشناسان به دور از هر گونه مصلحت اندیشی‌های سیاسی تشریح کنید.

مراتب هماهنگی پس از موافقت جنابعالی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.»

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *