بیش از ۲ میلیارد دلار بودجه پژوهشی کشور/ باید از ۱۳ میلیون دانش‌آموز ایده گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس از لارستان، جلال بختیاری عصر امروز در جمع پژوهشگران این شهرستان در سالن اجتماعات شهید امامی فرمانداری ویژه لارستان با بیان اینکه در کشور ۸۵ درصد آموزش، ۱۰ درصد تحقیقات و ۵ درصد فناوری دیده می‌شود، اظهار داشت: این اتفاق باید به هم بریزد و کارهای جدیدی را شروع کرد.

وی با ابراز خرسندی از تشکیل ستاد هفته پژوهش توسط تمام دستگاه‌های اجرایی، افزود: به‌طور کلی وضعیت کشور را خوب ارزیابی می‌کنیم اما با توجه به پتانسیل موجود در کشور آن را کافی نمی‌دانیم.

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بودجه پژوهشی کل کشور افزون‌بر ۲ میلیارد دلار است، تصریح کرد: در کشور حدود ۵ میلیون دانشجو و ۷۵ هزار هیأت علمی وجود دارد.

این مسوول با بیان اینکه در کشور عربستان یک دانشگاه حدود ۳ برابر کل بودجه کشور ما دارای بودجه پژوهشی است، ادامه داد: خوشبختانه تولیدات دانشگاه‌های ما دارای خریدار در تمام دنیا است و این افراد در کل دنیا می‌درخشند و این اتفاق به ما نشان می‌دهد که هر چقدر تلاش کنیم کم است.

وی بیان کرد: در ایران افزون‌بر ۱۳ میلیون دانش‌آموز وجود دارد که می‌توان این افراد را برای ستاد هفته پژوهش فعال کرد و ایده گرفت.

جلالی افزود: اگر آموزش و پژوهش را از کودکان شروع کنیم و از آنها ایده بخواهیم، مطمئنا آینده درخشانی خواهیم داشت و چرخشی درخشان در عرصه علمی می‌توانیم داشته باشیم.

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم با تأکید بر اینکه در چند سال آینده باید سهم فناوری از ۵ درصد فراتر برود، گفت: امسال بالغ‌بر ۳ هزار و ۴۷۰ ایده برتر کشوری داشته‌ایم که از بین آنها ۸۹ ایده به‌عنوان تاپ‌ترین ایده‌های برتر کشور معرفی شدند و هر کدام از ایده‌ها می‌تواند برای کشور راه‌گشا باشند.

وی با تأکید بر استفاده بهینه‌تر از ظرفیت ۱۸ میلیونی دانش‌آموزان و دانشجویان، یادآور شد: اگر لارستان می‌خواهد سهمی از پژوهش و فناوری داشته باشد باید خودش بخواهد.

جلالی با اشاره به اینکه در سال جاری برای نخستین بار طی ۵ روز هفته پژوهش ۲۰۹ میلیارد تومان خرید و فروش فناوری صورت گرفته است، تصریح کرد: این اعتقاد را داریم که دیگر نباید پول تزریق شود بلکه دانشگاه‌ها خود باید از فکری که دارند درآمدزایی و خود را اداره کنند.

مدیرکل پژوهشی وزارت علوم از مشاور استاندار فارس در امر دانشجویان خواست تا با ایجاد شورای راهبردی در استان فارس زمینه فعالیت‌های پژوهشی را فراهم کند.

وی در پایان از تایید نهایی مرکز رشد لارستان در هفته آینده خبر داد.

انتهای پیام/چ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *