جنبش دانشجویی به خود تکانی بدهد می‌تواند کشور را متحول سازد/ نقش جنبش دانشجویی در شناسایی حرکت‌های مسلحانه منافقین

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدعباس نبوی از اساتید حوزه و دانشگاه و از موسسان دفتر تحکیم وحدت، در میزگردی که با حضور ادوار چهار دهه گذشته دفتر تحکیم وحدت با موضوع «استکبار ستیزی» برگزار شد، اظهار داشت: یقین دارم که اگر جنبش دانشجویی از رکود خارج نشود و به شکوفایی نرسد، همان سکولاریسم و لیبرالیسم که در غرب اتفاق افتاد و ریشه جنبش دانشجویی را خشکاند، در کشور ما هم به مقدار بیشتر اتفاق می‌افتد.

وی گفت: بنده امروز نمی‌توانم خیز بردارم و بیایم موضوعی را به صورت الزام و فشار به نسل چهارم تحمیل کنم. این جنبش دانشجویی است که می‌تواند در کف دانشگاه و از درون فعالیت کند.

نبوی تصریح کرد: جنبش هرکاری می‌خواهد انجام دهد باید برگردد و از دانشگاه سر بیرون بیاورد. اگر جنبش دانشجویی به خود تکانی بدهد و حرکتی کند می‌تواند کشور را متحول سازد.

این استاد حوزه و دانشگاه تاکید کرد: بگذارید سیاسیون دعوای خودشان را بکنند؛ در واقع آن‌ها به مرحله‌ای رسیده اند که دو قطبی ایجاد می‌کنند، چون نمی‌تواند به صورت معمول حرف اثباتی بزنند و این یک فاجعه است؛ اما این فاجعه دارد در فرهنگ و زندگی اتفاق می‌افتد.

دبیر اسبق دفتر تحکیم وحدت با اشاره به فعالیت جنبش دانشجویی در ابتدای انقلاب، گفت: جنبش دانشجویی در آن ایام همزمان به دنبال انجام کار فکری، فرهنگی و نظامی بود و هم به امورات جاری زندگی توجه داشت، در آن زمان تقریبا نصف کابینه شهید رجایی را دفتر تحکیم وحدت مشخص کرد.

وی ادامه داد: به طور مثال وزیر علوم و روسای دانشگاه‌ها را ما باید تعیین می‌کردیم، چون معنا نداشت که این کار توسط دیگران انجام شود.

نبوی اظهار داشت: اگر جنبش دانشجویی نبود، جریان نوپای سپاه و بسیج نمی‌توانست حرکت‌های مسلحانه منافقین را شناسایی کند، در مجلس اول دو لیست حزب جمهوری اسلامی و لیست انجمن اسلامی مطرح بود؛ با این وجود بعضی‌ها که در لیست جمهوری اسلامی نبودند ما آن‌ها را در لیست انجمن اسلامی قرار دادیم و به راحتی هم رای آوردند.

وی گفت: البته من فکر نمی‌کردم که ما هم خودمان روزی وارد این جریانات شویم. معتقدم که اصل کار دانشجویی باید در خوابگاه و دانشگاه انجام شود.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: الان مسئله جنبش دانشجویی تغییر کرده و من فکر می‌کنم که این جنبش نسل جوان را ر‌ها ساخته و به چیزهایی می‌پردازد که اصلاً نیاز این نسل نیست.

نبوی تصریح کرد: زمانی من دبیر تحکیم وحدت بودم و هم زمان مسئولیت معاونت فرهنگی جبهه‌های جنوب را هم برعهده داشتم؛ با این وجود برخی‌ها به من می‌گفتند که نبوی به دنبال این است که برای خودش اسمی دست و پا کند و برگردد که من هم در پاسخ به آن‌ها می‌گفتم از کجا معلوم که برگردم.

وی به نقش جنبش دانشجویی و دفتر تحکیم در انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: با اقداماتی که در سطح دانشگاه‌ها انجام داده بودیم، با شروع انقلاب فرهنگی ۸۰ درصد نیرو‌ها متعلق به ما بود. با این وجود وقتی که انقلاب فرهنگی در حال انجام بود، کسانی می‌آمدند و می‌خواستند از نیروهای ما برای کارهای اجرائی و برنامه هایی که داشتند استفاده کنند.

نبوی اضافه کرد: مثلاً  صفر صالحی برای مذاکره نزد من آمد و گفت که صد نفر از نیرو‌ها را به من بده که شاکله سپاه را شکل بدهیم و یا همین آقای ثمره هاشمی گفت: «می‌خواهیم به آذربایجان برویم و به نیروهای شما احتیاج داریم» که من به آن‌ها گفتم که به نیروهای ما دست نزنید، چون مسئله ما دانشگاه و انقلاب فرهنگی است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *