ضرورت اجرای مدل جدید برنامه‌ریزی در حوزه مناطق ویژه علم و فناوری

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، وحید احمدی معاون پژوهشی فناوری وزیر علوم در مراسم افتتاحیه جشنواره رَبع رشیدی در نمایشگاه بین‌المللی شهر تبریز گفت: در سال اقتصاد مقاومتی،‌تولید و اشتغال هستیم که رابطه‌ معناداری بین این نامگذاری و رویکرد دستگاه‌های کشور وجود دارد.

وی با بیان اینکه در دنیای فعلی رویکرد تقویت علم و فناوری در تمام جامعه محسوس است، اظهار داشت: در دنیای پیشرفته بیش از ۸۰ درصد سرمایه مشهود است، ما در کشورمان نیز هم سرمایه نامشهود و هم ظرفیت سرمایه مشهود را داریم،‌ در سال ۲۰۱۲ یک یا دو دانشگاه ما در میان دانشگاه‌های برتر دنیا بودند، ولی امسال از نظر پایگاه لایدن ۱۸ دانشگاه کشورمان در بین دانشگاه‌های برتر دنیا هستند، بنابراین از نظر سرمایه یکی از پربارترین‌ها هستیم که باید بتوانیم از این سرمایه و ظرفیت بهره‌برداری کنیم.

احمدی گفت:‌ برخی می‌گویند ما نفرین نفت را داریم البته برخی کشورها مانند نوروژ نیز نفت دارند ولی از سرمایه‌هایشان نیز خوب استفاده کرده‌اند.

معاون پژوهشی فناوری وزیر علوم ادامه داد: مناطق ویژه علم و فناوری با مدل استفاده بهینه از سرمایه‌ها راه‌اندازی شدند، یعنی ارتباط دولت، صنعت و مراکز دانشگاهی مبنای کار ماست.

وی گفت: منطقه‌ ویژه علم و فناوری استان آذربایجان شرقی نیز ظرفیت بالایی دارد به‌طوری‌که دارای ۱۲ دانشگاه دولتی، ۴۲ دانشگاهی علمی و کاربردی، ۴۰ دانشگاه پیام نور، ۴۰ دانشگاه آزاد و ۳۴ مؤسسه و مرکز علمی تحقیقاتی که امیدواریم بتوانیم مدل بهره‌گیری از ظرفیت‌ها که در آذربایجان شرقی اجرا شده را در مناطق دیگر نیز فعال کنیم تا شبکه‌های بین‌المللی ایجاد شود و به توسعه علمی برسیم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *