از دانشجویی که برای دیدار با رهبری، امام حسین(ع) را واسطه کرد تا کسی که برای رهبرش ار کربلا سوغاتی آورده بود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، هزاران نفر از دانشجویان در قالب هیات های دانشجویی هر ساله در اربعین سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام در محضر مقام معظم رهبری عزاداری می کنند، امسال هم به رسم سال‌های گذشته این مراسم با شکوه هرچه تمام برگزار شد که در ادامه به حاشیه‌های این مراسم پرداختیم.

* قرار هیات‌های دانشجویی برای حضور در یک مراسم بیادماندنی

 دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور از همان دقایق ابتدایی صبح پنجشنبه ۱۸ آبان خود را برای این مراسم آماده کرده بودند. آنها ساعت شش و نیم صبح با هم قرار گذاشته بودند تا در مقابل مسجد دانشگاه تهران دور هم جمع شوند و از آنجا در قالب دسته های سینه زنی تا حسینه امام خمینی(ره) را پیاده طی کنند.

 

وقتی خود را به دانشگاه تهران رساندم هنوز ساعت شش و نیم نشده بود، خودم را به مسجد دانشگاه رساندم، خیلی از دانشجویان زودتر خود را به محل قرار رسانده بودند، برخی‌ها داخل مسجد نشسته بودند و دعا می‌خواندند، تعدادی از دانشجویان هم دور هم نشسته بودند با هم گفت‌وگو می‌کردند، تعدادی ازآنها هم بیرون مسجد دانشگاه منتظر بودند تا پیاده روی شروع شود.

*دانشجویانی که از راه دور و نزدیک به عشق دیدار رهبری آمده بودند

با اینکه ساعات اولیه یک صبح پاییزی آن هم در آبان ماه بود ولی هوا اصلا سرد نبود،  فقط باد ملایمی می‌آمد از لابلای درختان بلند محوطه دانشگاه تهران می‌گذشت و روی صورت دانشجویان منتظر را نوازش می‌کرد و می‌رفت.

 از وسایلی که بعضی از دانشجویان همراه خود داشتند می‌شد فهمید که از راه دوری آمده اند، در کنار یکی از دانشجویان روی یکی از نیمکت دانشگاه نشستم، اسمش مجتبی بود، دقایقی با او صحبت کردم، مجتبی اهل مازندران بود، می‌گفت برای اینکه خود را به مراسم امروز برساند خیلی سختی کشیده است ولی معتقد بود حضور در این مراسم و دیدار یک لحظه رهبر معظم انقلاب ارزش آن را دارد که خیلی بیش از اینها سختی را تحمل کند و حاضر است اگر قسمت شود هرساله در این مراسم شرکت کند.

ابوذر دانشجوی دیگری بود که از لهجه اش فهمیدم اهل شیراز است، او می‌گفت تا دیروز خیلی دلش گرفته بود از اینکه که نتوانسته است در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کند ولی از وقتی فهمیده که می تواند در مراسم عزاداری در محضر رهبر انقلاب حضور داشته باشد خیلی خوشحال شده است، ابوذر می‌گفت حداقل اگر نتوانستم به پابوس امام حسین بروم حداقل قسمت شد امام خامنه‌ای را از نزدیک زیارت کنم.

* دانشجویی که برای دیدار رهبری، امام حسین(ع) را واسطه کرد

کمی آن طرف تر دانشجوی دیگری داشت با تلفن همراهش یک مداحی ترکی را گوش می‌داد، نزدیکش شدم و خودم را معرفی کردم، اسمش علی بود، از ارومیه آمده بود. علی می‌گفت برای حضور در این مراسم و دیدار رهبر انقلاب خیلی دعا کرده و از امام حسین(ع) خواسته که حاجتش را برای حضور در یکی از مراسم‌های دانشجویی در محضر رهبر معظم انقلاب بدهد.

* دانشجویی که برای رهبری از کربلا سوغاتی آورده بود 

در حال حرف زدن با علی بودم که یکی از دوستانش به ما ملحق شد، اسمش اسماعیل بود،  او با خودش یک انگشتر آورده بود و می‌گفت سال گذشته آن را از کربلا خریده با ضریح امام حسین(ع) تبرک کرده است. اسماعیل می‌گفت می خواهد این انگشتری را به رهبری هدیه بدهد، البته می‌خواست با دستان خودش چنین کاری را انجام دهد و من بعید می‌دانستم که با وجود سه هزار دانشجو که همه مشتاق دیدار رهبری هستند وی فرصت چنین کاری را بدست آورد ولی اسماعیل می‌گفت اگر این بار موفق نشود بالاخره یک راهی را برای این کار پیدا می‌کند.

هنوز در کنار اسماعیل و علی نشسته بودم که صدای مداح اهل بیت بلند شد،  بلند شدم و خودم را به جمع دانشجویان رساندم،  طولی نکشید که صف های منظمی تشکیل شد، تعداد دانشجویان خیلی زیاد بود،  یکی از دانشجویان می گفت به نظر خیلی بیشتر از سه هزار دانشجو در مراسم امسال حضور دارند.

* آغاز حرکت دانشجویان از دانشگاه تهران به سمت حسنیه امام(ره)

بعضی از دانشجویان پرچم‌هایی را در دست داشتند و سربندهای «یاحسین(ع)»، «لبیک یا خامنه‌ای»، «یازهرا » و «جانم فدای رهبر» به پیشانی بسته بودند، برخی‌ها هم کف دست خود شعارهایی را نوشته بودند و بعضی از دانشجویان هم تصاویری از مقام معظم رهبری، شهید حججی را به همراه خود آورده بودند.

طولی نکشید که دسته سینه‌زنی دانشجویان حرکت خود را به سمت حسینیه امام خمینی(ره ) آغاز کردند و از درب اصلی دانشگاه تهران خارج شدند.

وقتی از درب دانشگاه رد شدیم، بسیاری از مردم که در خیابان حضور داشتند ایستاده به صف‌های منظم دانشجویان نگاه می‌کردند و با سینه زنی خود را در عزاداری اربعین سهیم می کردند.

مداح از غریبی و مظلومیت امام حسین علیه السلام می‌گفت و اشک در چشمان دانشجویان حلقه زده بود.

هزاران دانشجو در مسیر دانشگاه تهران تا حسینه امام خمینی(ره) پشت سر هم حرکت می‌کردند تا خود را به رهبرشان برسانند، اشک و اشتیاق رسیدن به ولایت فقیه در کنار صدای مدیحه سرایی برای سید و سالار شهیدان فضای عجیبی را ایجاد کرده بود و خیلی طول نکشید که دانشجویان به مقابل بیت رهبری رسیدند.

* برگزاری عزداری هیات‌های دانشجویی در محضر رهبر معظم انقلاب

تعداد دانشجویان آنقدر زیاد بود که وقتی به داخل حسینیه امام خمینی(ره) رسیدم مراسم آغاز شده بود، امسال هم مانند سالهای گذشته مراسم عزاداری هیات‌های دانشجویی برگزار شد.

در حین برگزاری مراسم رهبر معظم انقلاب در مقابل دانشجویان و میان حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و وزیر بهداشت نشسته بودند. وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر مسئولان دیگر آموزش عالی هم حضور داشتند.

داخل حسینه امام خمینی شور و حال عجیبی وجود داشت، دانشجویان فریاد یا حسین و لبیک یا خامنه ای سر می دادند، بیشتر آنها داشتند گریه می کردند و برخی ها نیم خیز می شدند تا بتوانند رهبرشان را از نزدیک ببینند.

مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان ادامه یافت.

 

پناهیان در این مراسم با تبیین مفهوم «نصرت ولی خدا» آنرا عبارتی عمیق و برجسته خواند و گفت: در پناه نصرت ولی خداست که ایمان و تقوای الهی ظهور و بروز می‌یابد.

وی زیارت اربعین را اوج محبت مردم به ولی خدا دانست و افزود: پیاده‌روی اربعین تمدن‌ساز و تجلی محبت و ایمان مردم و موجب اقتدار حق است.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به پیاده‌روی بزرگ اربعین خاطرنشان کرد: فرهنگ پیاده‌روی اربعین باید در همه شئون زندگی و تولیدات فرهنگی جامعه ما تجلی یابد.

بعد از سخنان حجت الاسلام پناهیان مداحی گرم میثم مطیعی شور و حال غریبی را به فضای حسینیه داد. دانشجویان همراه با مطیعی اشعاری را که در مدح امام حسین(ع) بود را زمزمه می کردند و اشک می ریختند.
دانشجویان نماز ظهر و عصر را به امامت مقام معظم رهبری اقامه کردند، و درست در همین زمان بود که یکی از دانشجویان باصدای بلند از معظم له درخواست کرد تا دقایقی را برای دانشجویان صحبت کنند و رهبر معظم انقلاب هم در پاسخ به درخواست این دانشجو که خود را از دیار شهید حججی معرفی کرده بود برای دانشجویان سخنرانی کردند.

 

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدا فرمودند: من در برنامه‌ی امروز عرایضی ندارم؛ الحمدلله استفاده کردید،‌ همه شنیدید، من هم مثل شما شنیدم و بهره بردم. به‌هرحال این دیدارها،‌ این اجتماعات، این یادآوری‌ها من و شما را بایستی در راهی که در پیش داریم تقویت کند. عزم ما را ثابت کند، ثاقب کند.
ایشان تاکید کردند: در دعا میخوانید اللّهمّ ارزُقنی علماً واسعاً و عزماً ثاقباً… عزم و اراده‌ محکم و پایدار داشته باشیم در این راه. راه، راه درستی است؛ هدف، هدف بسیار والایی است و اقدام جوانهای امروز، مردم امروز، برادران و خواهران ما، در حرکت در این راهِ مبارک انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، ان‌شاءالله حرکت محبوبِ الهی است، مرضیِّ الهی است؛
مقام معظم رهبری تصریح کردند: منتها آنچه مهم است و همه‌مان باید در نظر داشته باشیم، ثبات در این راه است؛ ثبات در این راه! در دو جای قرآن «استقم» دارد؛ استقامت کردن یعنی ثبات ورزیدن در این راه و تحت تأثیر عوامل گوناگون قرار نگرفتن. راه،‌ راه همواری نیست؛ راه خدا، راه تلاش در راه خدا، راه اقامه‌ی حق و عدل، راه رسیدن به تمدّن اسلامی و نظام حقیقی اسلامی و جامعه‌ اسلامی، راه دشواری است؛ راهی است که پیغمبران در این راه به زحمت حرکت کردند و پیش رفتند.
ایشان ادامه دادند: امروز بحمدالله ملّت ایران وقتی به پشت سر خود نگاه میکند، موفّقیّت‌های فراوانی را میبیند. پیشِ‌رو هم همین‌جور؛ پیشِ‌رو هم کاملاً امیدبخش و خوش‌عاقبت است؛ در این هیچ تردیدی نیست. منتها راه،‌ راهِ همواری نیست؛ راه پرپیچ و خمی است، راه پرفراز و نشیبی است، راهی است که بعضی‌ها ممکن است در این راه به‌خاطر برخورد با عوامل نامساعد، از عزم و اراده‌شان کاسته بشود؛ سعی‌تان این باشد که از عزم و اراده‌تان در این راه کاسته نشود. روزبه‌روز ان‌شاءالله ثابت‌قدم‌تر بشوید.
مراسم عزدارای هیات‌های دانشجویی در حالی امروز به پایان رسید که همه دانشجویان حاضر در این مراسم از امروز به عنوان یکی از بهترین روزهای عمر خود نام می‌بردند و با هرکسی صحبت می کردی می گفت آرزویش این است که سالهای بعد هم بتواند در این مراسم حضور داشته باشد.

حاشیه‌نگاری از: کامران شیرازی

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *