عدم هدفمندی تحقیقات دانشجویی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سید ضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم در  نشست روسای پارک‌های علم و فناوری با اشاره به راهکارهای توسعه علم و فناوری گفت: سهم خدمات دانش‌بنیان و صنایع مبتنی بر فناوری‌های پیشرفته در تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشورها افزایش یافته به طوری که در اقتصادهای توسعه‌یافته‌ای نظیر آمریکا این سهم به ۴۰ درصد می‌‌رسد.

وی افزود: غفلت از اهمیت فناوری در توسعه اقتصادی شکاف میان کشورهای پیشرو و عقب‌مانده‌تر را افزایش می‌دهد در نتیجه در کشورهای در حال توسعه مانند ایران که غالبا ضعف نهادها مشاهد می‌شود لازم است بخش مهمی از سیاست‌های دولت با هدف ایجاد یا تقویت نهادهای مورد نیاز تدوین شود.

هاشمی ادامه داد: عدم تقاضا و نبود بازار برای فناوری‌ها نیز از مهم‌ترین موانع نوآوری محسوب می‌شود. از این رو سیاست تحریک تقاضا مانند خرید دولتی و حمایت دولت از بخش غیردولتی باید مدنظر سیاست‌گذاران باشد.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به موانع دیگر توسعه فناوری عنوان کرد: شکاف بین اختیارات و مسئولیت‌ها، کهنگی و ناکارآمدی نظام اداری کشور در بخش‌های مختلف علمی و اجرایی، وابستگی تام منابع مالی به دولت، کارآمد نبودن نظام آموزشی و تربیتی، وجود مانع و تنگناهای قانونی و مقرراتی، عدم وجود روند مناسب بین مراکز تحقیقاتی و مراکز اجرایی، فقدان بکارگیری ارزیابی به عنوان یک ابزار یاری دهنده نظام آموزشی،‌کمیت‌گرایی در توسعه و اشتباه دانشگاه‌ها در برتری دادن آموزش و پرورش از موانع توسعه علم و فناوری است.

وی گفت: همچنین عدم هدفمندی تحقیقات دانشجویی و اتلاف این سرمایه بزرگ و غلبه نگاه کمی به کیفی در توسعه علمی کشور و ضعف نظام شایسته‌سالاری بر مدیریت علمی نیز مشخص است.

هاشمی با بیان موانع اقتصادی و فنی حوزه علم و فناوری گفت: نارسایی نظام صادرات و واردات و همچنین عدم بهره‌وری کافی در بخش‌های تولید و خدمات نیز وجود دارد و ضعف مشارکت عمومی در تامین منابع مالی نیز از مشکلات دیگر است.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به ضعف صنایع ساختار کشور عنوان کرد: در کشور ما تنها ۸۷ هزار بنگاه وجود دارد که فقط ۱۵۰۰ بنگاه دارای واحد تحقیق و توسعه نه‌چندان فعال هستند.

وی گفت: وابستگی کشور به واردات کالاها و خدمات در سالیان گذشته نیز سبب ایجاد ذی‌نفعان قدرت شده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *