از سینه‌زنی در کنار مقبره شهدای گمنام تا پذیرایی از عاشقان حسینی با چای ذغالی

گروه دانشگاه خبرگزاری فارسکامران شیرازی: عزاداری ماه محرم امسال هم مانند سالهای گذشته در دانشگاه‌های کشور رنگ و بوی خاص خودش را داشت و برنامه‌های مختلفی توسط دانشجویان برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره امام حسین(ع) و شهدای کربلا برگزار شد.

مساجد دانشگاه‌ها امسال از چند روز مانده به ماه محرم توسط دانشجویان برای پذیرایی از عزاداران حسینی آماده شده بود و در روزهای سپری شده از این ماه مساجد دانشگاه‌ها پر بود از اساتید، دانشجویان و عاشقان حسینی. همه آمده بودند و ساعاتی را در کنار هم پای روضه امام حسین(ع) و یاران باوفای ایشان می‌نشتسند و اشک می‌ریختند.

هیئت شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت یکی از هیئت‌هایی است که هر ساله در ماه محرم برنامه‌های ویژه‌ای را برای دانشگاهیان برگزار می‌کند، این هیئت در سال ۸۹ با هدف اینکه قطب فرهنگی شرق تهران تبدیل شود تاسیس شد و تا کنون میزبان هزاران نفر از عزاداران حسینی در دانشگاه علم و صنعت بوده است.

این هیئت دانشجویی امسال در دانشگاه علم و صنعت، برنامه‌های متفاوتی را برای ماه محرم برگزار کرد. هر شب در زمان نماز مغرب و عشا مسجد این دانشگاه شاهد حضور گسترده دانشگاهیانی بود که به عشق امام حسین(ع) آمده بودند.

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت محرم امسال را از سخنرانی حجت‌الاسلام قاسمیان و حجت‌الاسلام عابدینی و مداحی محمد جواد احمدی و حمید رشدی بهره بردند و مسلما عزاداری در کنار دانشجویان حال و هوای خاصی دارد.

* اجرای برنامه‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان

 هیئت شهدای گمنام در کنار برگزاری مراسم عزاداری دانشجویان، یک هیئت دانش آموزی هم دارد، در این هیئت دانش آموزی برنامه‌های متنوعی مانند آموزش سرود و مسابقه برای دانش آموزان و کودکان در نظر گرفته شده است.

* حرکت دسته سینه‌زنی در محوطه دانشگاه

حضور دسته سینه‌زنی و عزاداری در محوطه دانشگاه هم یکی از برنامه‌های دیگر هیات شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت است، دانشگاهیان در این دسته عزاداری در صف‌های منظم در محوطه دانشگاه حرکت می‌کنند و به سینه‌زنی و مدیحه سرایی برای سید و سالار شهیدان به عزاداری می‌پردازند.

* عزاداری در کنار مقبره شهدای گمنام

یکی از برنامه‌های دیگر این هیئت در داشگاه علم و صنعت حضور در کنار مقبره شهدای گمنام دانشگاه است، دانشجویان ساعاتی را در کنار مقبره شهدای گمنام می‌نشینند و ضمن عزداری برای امام حسین(ع) یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی را گرامی می‌دارند.

* ایجاد کمپین حمایت از مسلمانان میانمار

 دانشگاهیان دانشگاه علم وصنعت در حاشیه این مراسم عزاداری در حمایت از مردم مظلوم منطقه روهینگیا در کشور میانمار پویش «saveRohingia#» را هم راه‌اندازی کردند و این پویش هم با استقبال بسیار خوبی روبرو شد.

* غرفه توزیع محصولات فرهنگی

برپایی غرفه فروش لوازم فرهنگی هم توسط هیئت شهدای گمنام در ماه محرم در دانشگاه علم و صنعت هم فرصتی را برای دانشجویان ایجاد کرده تا بتوانند از این محصولات دیدن کنند.

* ایستگاه خطاطی « می‌نویسم برای حسین(ع)…»

یکی دیگر از برنامه‌های هیات شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت در این ماه برپایی غرفه خطاطی « می‌نویسم برای حسین(ع)…» است، هنرمندان در این غرفه برای دانشجویان احادیث و روایاتی از امام حسین (ع) و اهل بیت ایشان را با خطی زیبا می‌نویسند.

* پذیرایی از عزاداران با چای ذغالی

در این شبهای ماه محرم هیات شهدای گمنام دانشگاه علم صنعت با برپایی ایستگاه صلواتی از دانشجویان و عزداران حسینی با چای ذغالی پذیرایی می‌کنند.

* غرفه توزیع عرقیجات

غرفه توزیع عرقیجات هم یکی دیگر از بخش‌هایی است که در حاشیه مراسم عزاداری دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت نظر دانشجویان و حاضران را به خود جلب می‌کند.

* تجلیل از خانواده شهدا

یکی از برنامه‌های بسیار خوب که هر شب توسط هیات شهدای گمنام برگزار می‌شود این است که هر شب از خانواده یکی از شهدا دعوت می‌شود و بعد مراسم عزاداری با حضور در مقبره شهدا از آنها تجلیل می‌شود.

* نذری دانشجویی با طعم حمایت از تولید داخلی

عزاداران حسینی در دانشگاه علم و صنعت هر شب، شام را میهمان سفره امام حسین(ع) هستند، و البته نکته جال اینجاست که برگزارکنندگان برای حمایت از تولید داخلی از برنج ایرانی استفاده می‌کنند و دانشجویان در آشپزخانه برای پخت غذای نذری هرکاری از دستشان برمی‌آید دریغ نمی‌کنند.

*پخش زنده‌ مراسم در فضای مجازی

پخش زنده‌ مراسم عزاداری دانشجویان در فضای مجازی هم کار پر زحمتی است که گروه صوت و تصویر هیات شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت به عشق امام حسین(ع) به خوبی آن را انجام می‌دهند. آنها با انتشار صوت و فیلم سخنرانی‌ها و مداحی‌ها تلاش می‌کنند تا افراد بیشتری از برنامه‌ها بهره ببرنند.

به گزارش فارس، دانشجویان در این هیئت برای میهمانان اباعبدالله(ع) چیزی کم نمی‌گذارند، البته در دانشگاه‌های دیگر کشور هم در ایام محرم برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود و به نظر می‌رسد دانشجویان در برگزاری مراسم ماه محرم در دانشگاه‌ها معنای واژه آتش به اختیار را به خوبی درک کرده‌اند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *