احساس امنیت از خود امنیت اثرگذارتر است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها و پارک‌های علم و فناوری در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی گفت: برای دانشگاهیان جای شوق دارد که با دولتی مواجه هستند که رئیس جمهور و وزیر اطلاعات و برخی وزرا عضو هیات علمی هستند و ما عملا از دولت حقوقی نمی‌گیریم و حقوق ما از هیات علمی است.

وی افزود: امنیت ضرورت توسعه در تمام ابعاد یک جامعه است و سرمایه گذاری اقتصادی و حرکت فرهنگی و کار رسانه‌ای نیازمند امنیت است اما امنیتی که جنبه توسعه دارد که همراه با نشاط و شادابی باشد وگرنه صرف امنیت بدون نشاط نمی‌تواند توسعه را تامین کند.

علوی تصریح کرد: امنیتی می‌تواند زیرساخت توسعه همه جانبه باشد که همراه با نشاط باشد. احساس امنیت از خود امنیت اثرگذارتر است. امنیت و برخورداری از آن حق طبیعی انسان‌هاست. انسان هایی که در مسیر خلاف قدم برنمی‌دارند حق برخورداری از امنیت دارند و این امنیت را حکومت‌ها باید ایجاد کنند.

وی گفت: در دموکراسی حکومت مردم بر مردم است ولی در اسلام حکومت برای مردم است.

وزیر اطلاعات گفت: ایجاد امنیت وظیفه حکومت است زیرا در اسلام حکومت برای مردم است نه بر مردم.

علوی با بیان اینکه در فرهنگ قرآنی ما همه چیز برای مردم است، تصریح کرد: اسلام حکومت را موظف به خدمتگزاری همه مردم اعم از مسلمان و غیر مسلمان و خوب و بد می‌داند.

وزیر اطلاعات گفت: سرویس امنیتی در حکومت اسلامی رها نیست و چارچوب دارد و این چارچوب در نظام جمهوری اسلامی هم وجود دارد.

وی گفت: اثرگذارترین کار اطلاعاتی، کار مبتنی بر اخلاق است. در دولت یازدهم با تجمعاتی در مجلس مواجه بودیم، عده ای از پرستاران، معلمان یا اقشار مختلف تجمع می‌کردند که پلیس می آمد و این کار پلیسی است ولی کار اطلاعات این است که اجازه ندهد کار به این مرحله برسد.

علوی گفت: کار دستگاه اطلاعاتی این است که با عینک واقع‌بینی پیش رود، بدگمانی جامعه را آلوده می‌کند و منشأ ناهنجاری می‌شود.

وی ادامه داد: اسلام می‌گوید در زندگی خصوصی مردم سرک نکشید و وارد چارچوب خانه آن‌ها نشوید، نیت خوانی و بدگمانی نسبت به مردم در اسلام ممنوع است. اسلام می‌گوید کار اطلاعاتی و امنیتی کنید تا دشمن از آن بترسد نه اینکه مردم از آن بترسند. مردم نباید از پلیس و کار اطلاعاتی بترسند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: دانشجو و استادی که بتواند حرفش را بزند و احساس آرامش کند رشد در جامعه ایجاد می‌شود. کدام ۱۶ آذر ما مسئله داشتیم؟ سال گذشته در ۳۰۰ دانشگاه مراسم ۱۶ آذر داشتیم که بدون مشکل بود. این به خاطر نیروهای امنیتی نبود بلکه امنیت استاد و دانشجو حاکم شده است. دولت یازدهم توانسته این امنیت را در جامعه ایجاد کند.

وی افزود: کار دستگاه اطلاعاتی این است که با عینک واقع‌بینی پیش رود، امروز امنیت حرفه صرفاً مبتنی بر تجربه نیست بلکه یک علم است. ما دنبال امنیتی مبتنی بر تفکر و تعقل هستیم.

علوی ادامه داد: درحال حاضر ۵۰۰ نفر در دانشگاه وزارت اطلاعات مشغول به تحصیل هستند تا برقراری امنیت را به شکل کاملاً علمی بیاموزند. ما باید با دانشگاه‌ها تعامل کنیم. ما در حوزه شهروندان به همکارانمان گفتیم چیزی به‌عنوان دستگیری نباید باشد به‌جز موارد خاص. امروز سیاست وزارت اطلاعات این است.

وی گفت: وزارت اطلاعات از بالا بردن تعداد دستگیری‌ها لذت نمی‌برد. چرا باید دانشجویی دستگیر شود؟
حتی این دستگیری نباید در مورد فعالان سیاسی غیرهمسو باشد. فردی ازنظر سیاسی با من همسو نیست نباید به‌عنوان فرد مشکل‌دار با امنیت با وی برخورد کنیم.

علوی گفت: اما اگر فردی واقعاً کار خلافی کرد باید دستگیر شود، نه یک دانشجو. ما افرادی را داشتیم که اطلاعاتی را به دشمن دادند. اطلاعاتی که اگر دشمن می‌خواست بانفوذ عوامل خودش آن را به دست آورد ۴۰۰ میلیارد تومان باید خرج می‌کرد ولی آقایی با ۴۰۰ میلیون این اطلاعات را داده. اگر شما باشید با این فرد چه می‌کنید؟ اگر استاد باشد استاد ستیزی شده است؟

وی افزود: دانشجویی که اقدام واقعی علیه امنیت می‌کند و از موقعیتش سوءاستفاده می‌کند اگر متعرضش شویم یک دانشجو را دستگیر کرده‌ایم؟
وزیر اطلاعات ادامه داد: اسلام به ما اجازه می‌دهد با همه ملت‌ها ارتباط داشته باشیم به‌جز آن‌هایی که به دنبال ضربه زدن به ما هستند. اسلام به ما اجازه دشمنی با ملت‌ها را نمی‌دهد.
علوی گفت: امروز ما با سرویس‌هایی مواجه هستیم که دشمن ما هستند و می‌خواهند از طرق مختلف به ما ضربه بزنند، به‌عنوان عضو مجموعه علمی می‌آیند که به ما ضربه بزنند. ما نمی‌توانیم در را ببندیم که هیچ‌کس نیاید می‌توانیم افرادی که با اهداف غیرعلمی می‌آیند تا به ما ضربه بزنند را شناسایی کنیم.
وی افزود: اگر کسی بخواهد از این فضای باز استفاده کرده و نیش به امنیت ما بزند ما جلوی آن را می‌گیریم. بچه‌های اطلاعات سینه سپر می‌کنند گلوله به سینه‌شان بخورد ولی به سینه مردم نخورد. وظیفه دستگاه اطلاعات این است. این خوب است یا بد؟
علوی اظهار داشت: دستگاه اطلاعاتی هوا را فیلتر می‌کند و هوای تمیز را به محیط‌های آموزشی می‌رساند و هدف غیر از خدمت به محیط‌های علمی و پژوهشی نیست.

ادامه دارد…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *