برگزاری نخستین دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی «مفتاح»

حمید بالائی مسئول دبیرخانه دوره های آموزشی پژوهشی فعالان علوم انسانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: نخستین دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی «مفتاح»، ویژه طلاب سطوح دوم و سوم و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در رشته های تخصصی اقتصاد، سیاست، فرهنگ، حقوق، مدیریت، روانشناسی، تاریخ و علوم تمدن اسلامی شهریور ماه سال جاری در شهر مقدس قم برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از آسیب های مهم علوم انسانی اسلامی در کشور ما این است که میان گفتمان رایج در این سنخ از علوم با مبانی فرهنگ اسلامی رابطه منسجم و دقیقی وجود ندارد.

بالائی افزود: متاسفانه با وجود تلاش های انجام شده و نتایج قابل قبول آنها، گفتمان و مبنای دینی در عرصه علوم انسانی ایران، جریان اصلی، تأثیرگذار و تصمیم ساز محسوب نمی شود. بر این اساس حرکت به سمت مرجعیت علمی گفتمان اسلامی در علوم انسانی کشور، مهمترین چشم انداز این دوره محسوب می­شود.

مسئول دبیرخانه دوره های آموزشی پژوهشی فعالان علوم انسانی خاطر نشان کرد: یکی از نقاط قوت دوره مفتاح این است که برخی از مراکز علمی فعال کشور، در زمینه علوم انسانی مانند مؤسسه پژوهشی امام خمینی (ره)، جامعه المصطفی العالمیه، دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه امام صادق علیه السلام، دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه با دبیرخانه  آن همکاری دارند. از اساتید مدعو این دوره نیز می‌توان به حضرات آیات اراکی، کعبی، حجج اسلام واعظی، میرمعزی، پارسانیا، ملک زاده و اساتید دانشگاه درخشان و رضاییان اشاره کرد.

بالایی تصریح کرد: مهمترین محورهای این دوره، در دو بخش عمومی و تخصصی برنامه ریزی شده است. بخش عمومی به مباحثی چون «بنیادهای هستی شناختی، معرفت شناختی و ارزش شناختی علوم انسانی اسلامی»، «اجتهاد، نظام سازی فقهی و علوم انسانی» خواهد پرداخت.

وی اضافه کرد: بخش تخصصی نیز با توجه به هشت حوزه یاد شده در علوم انسانی به طور همزمان و در محورهای «نقد و بررسی مبانی فلسفی و اخلاقی علوم انسانی مدرن»، «مکاتب و نظام های اسلامی در حوزه های گوناگون اجتماعی براساس آراء اندیشمندان مسلمان» و «علوم انسانی و مسائل جامعه اسلامی در حوزه های گوناگون» برگزار می‌شود.

مسئول دبیرخانه دوره های آموزشی پژوهشی فعالان علوم انسانی با اشاره به اینکه برای شرکت کنندگان در دوره مفتاح، امکانات اسکان در شهر مقدس قم فراهم شده است، بیان داشت که پروژه های منتخب شرکت کنندگان در پایان دوره، مورد حمایت مادی و معنوی قرار خواهد گرفت و پژوهشگران برتر این دوره به مراکز معتبر علمی معرفی می‌شوند.

بالایی در ادامه گفت: اقتصاد، مدیریت، حقوق، علوم سیاسی، فرهنگ، روانشناسی، تاریخ و همچنین علوم تمدن اسلامی حوزه های تخصصی مورد بررسی در نخستین دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی «مفتاح» می باشند و در پایان این دوره برای شرکت کنندگان مدرک پایان دوره معتبر علمی صادر خواهد شد.

 

گفتنی است نخستین دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی «مفتاح» سوم تا هشتم شهریور ماه سال جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) قم برگزار می‌شود و علاقه مندان از هفدهم تا بیست و نهم مرداد ماه فرصت دارند با ارسال مشخصات فردی و رشته تخصصی خود به شماره ۳۰۰۰۶۴۶۴۰۰، برای حضور در این دوره ثبت نام نمایند. از ثبت نام کنندگان طی مصاحبه ای گزینش به عمل آمده و از پذیرفته شدگان برای شرکت در دوره دعوت خواهد شد.

همچنین علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس سایت نخستین دوره آموزشی پژوهشی علوم انسانی اسلامی «مفتاح» به نشانی www.meftaah.com مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۰۹۱۰۷۶۶۰۳۵۶ تماس حاصل نمایند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *