دانشگاه آزاد محور اخبار آموزش عالی/ از تعیین تکلیف هیأت امنا تا بلاتکلیفی کدرشته‌ها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در روزهای تعطیلی دانشگاه‌ها مسأله انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به دغدغه روز دانشجویان بدل شده به طوریکه در هفته گذشته مسأله کدرشته‌محل‌های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و تعیین تکلیف اعضای هیأت امنای این دانشگاه در صدر اخبار دانشگاهی بود.

در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در روز سه‌شنبه، فرهاد رهبر، فریدون عزیزی و محمدمهدی طهرانچی با رای اکثریت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان ۳ عضو جدید هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شدند.

اعضای شورا وفق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی که بر اساس آن سه تن از ۵ عضو هیات امنای این دانشگاه باید با تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شوند، آقایان فریدون عزیزی، فرهاد رهبر و مهدی طهرانچی را به عنوان اعضای جدید هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب کردند.

* ادامه اختلافات وزارت علوم و دانشگاه آزاد و تائید تعدادی از کدرشته‌محل‌ها

کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اعلام کرد کدرشته‌محل‌های دانشگاه آزاد بر اساس سه شرط تائید شود اما برخی از این کدرشته‌محل‌ها از سوی وزارت علوم تائید نشد.

علی اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در حاشیه نشست مسؤولان بسیج دانشجویی واحدهای دانشگاه آزاد در جمع خبرنگاران گفت: وزارت علوم ۱۵۰۰ رشته محل را تایید کرد مابقی را اگر تایید نکرد طبق قانون مجلس این خواسته دانشگاه آزاد عملیاتی خواهد شد.

وی گفت: قانونی که در سال ۶۷ در مجلس تصویب شده است مطمئن هستیم که بار دیگر مورد تایید قرار می‌گیرد و دانشگاه آزاد به توسعه خود می‌پردازد.

ولایتی خاطرنشان کرد: ما تابع قوانین مجلس هستیم. قانونی که توسط مجلس تصویب شده است رشته محل‌های این دانشگاه را قانونی می‌داند.

سپس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اطلاعیه‌ای درخصوص رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی بیان داشت: تصمیمات مغایر قانون پیرامون رشته‌های دانشگاه ازاد سبب سردرگمی دانشجویان می‌شود.

در ابتدای این اطلاعیه آمده است: از منظر حقوقی مطابق ماده ۳ اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی که در ۱۱ آبان ۸۹ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، حدود فعالیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه از حیث مقطع و رشته تحصیلی با توجه به مجوز شوراهای گسترش آموزش عالی وزارتین علوم،تعیین می‌گردد و براساس ماده ۱۷ اساسنامه، ظرفیت پذیرش دانشجویان برای «هر سال تحصیلی » موضوع بند ن ماده ۱۲ اساسنامه باید براساس نیازهای کشور و حسب مورد به تصویب نهایی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برسد.

همچنین در این اطلاعیه بیان شد: بنابر بند یک بخش ب ماده ۲ قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب ۱۸مرداد۱۳۸۳ پیشنهاد ضوابط و معیارهای کلی پذیرش دانشجو به مراجع ذی صلاح و سپس تعیین راهکارهای لازم، برنامه ریزی اجرایی، آموزشی، نظارت بر فعالیت‌های دانشگاهها، ارزیابی مستمر فعالیت هرگونه واحد آموزش عالی و جلوگیری از ادامه فعالیت از وظایف مصرح قانونی وزارت عتف است.

در بخش دیگری از این بیانیه اظهار شد: براساس مصوبه جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳ دی‌ماه ۹۳ نحوه تعیین و اعمال ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی به این شرح است « تعیین ظرفیت سالانه پذیرش دانشجو در تحصیلات تکمیلی و دفترچه آزمون دانشگاه آزاد اسلامی باید حسب مورد به تایید وزرای علوم، برسد.»

همچنین در این بیانیه تصریح شد: قانون سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی مصوب هجدهم اسفند ماه ۱۳۹۴ نیز به عنوان آخرین اراده قانونگذار، امر به تجمیع آزمون ها در وزارت علوم تحقیقات و فناوری داشته و اعلام نتایج مطابق قانون صرفاً از طریق سازمان سنجش آموزش کشور خواهد بود. بدیهی است هرتصمیمی مغایر با این قانون ضمن آنکه فاقد ضمانت اجرایی است، باعث اختلال و سردرگمی داوطلبان خواهد بود که عواقب قانونی آن متوجه آمران آن است.

همچنین در این بیانیه تاکید شد: بنابراین وزارت علوم با تاکید بر لزوم پای بندی به قوانین و مقررات، در مقابل ایجاد هر گونه شبهه در روند قانونی موجود، کماکان بر وظایف قانونی خود پای می فشارد.

* سند ٢٠٣٠ در دانشگاه تهران بررسی شد

هفته گذشته با برگزاری یک نشست در دانشگاه تهران، سند ۲۰۳۰ با حضور محمدمهدی اسماعیلی کارشناس مسائل بین‌الملل و جمعی از اساتید دانشگاه بررسی شد.

* دستورالعمل چاپ و نشر کتب دانشگاه علمی کاربردی ابلاغ شد

امید بزرگ حداد گفت: طبق مصوبه جدیدی که در کمیته انتشارات به تصویب رسید کمیته انتشارات دانشگاه کتب منتشره توسط مدرسین، مؤسسات آموزش عالی علمی کاربردی و مراکز آموزشی دانشگاه را بررسی و اعتبار دهی می‌کند.

وی با اشاره به تقسیم بندی مجموعه درخواست‌های مؤسسات، مراکز و مدرسین درخصوص کتب منتشره افزود: سه حالت برای چاپ و نشر یک کتاب در نظر گرفته شده است.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی تأکید کرد: حالت اول این است که کتاب تألیف شده منحصراً با لوگوی انتشارات دانشگاه به چاپ برسد، حالت دوم زمانی است که صاحب اثر متقاضی چاپ و نشر اثر به صورت لوگوی مشترک با دانشگاه باشد و حالت سوم زمانی است که صاحب اثر به تنهایی و با لوگوی انتشارات خود مؤسسه یا مرکز اقدام به چاپ و نشر آثار خود کند.

بزرگ حداد تأکید کرد: در دستورالعمل ابلاغی که به همه مؤسسات و مراکز ارسال شده است شرایط استفاده از هر سه حالت توضیح داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: صاحبان آثار چاپ شده برای دریافت امتیاز پژوهشی و نیز قرار گرفتن آثار منتشره به عنوان منبع برنامه ریزی درسی باید دستورالعمل ابلاغی را رعایت کنند.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: این دستورالعمل و کتاب «راهنمای تألیف، ترجمه و نشر کتاب های درسی علمی کاربردی» در سایت معاونت پژوهش و فناوری به نشانی http://rt.uast.ac.irدر قسمت مرکز اسناد و انتشارات بارگذاری شده است و صاحبان اثر به منظور متحدالشکل کردن آثار و رعایت دستورالعمل ابلاغی می توانند این آیین نامه را دریافت و استفاده کنند.

* انتصابات آموزش عالی

محمد فرهادی وزیر علوم درحکمی نجفیان را به عنوان سرپرست دانشگاه زنجان منصوب کرد.

* آغاز ارائه درخواست نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد

دانشجویان متقاضی انتقال دائم یا مهمانی می‌توانند از سه‌شنبه ۲۰ تیر تا ۲۰ مرداد با مراجعه به سامانه منادا به نشانی اینترنتی www.monada.iau.ir درخواست خود را ثبت کنند.

متقاضیان پس از ثبت درخواست‌هایشان در سامانه منادا می‌توانند از طریق همین سایت پیگیر درخواست خود شوند.

نتایج درخواست‌های نقل و انتقال پیش از شروع ثبت‌نام نیمسال اول ۹۷-۹۶ به اطلاع دانشجویان می‌رسد و نقل و انتقال‌های دانشجویی مطابق با آیین‌نامه قبلی انجام می‌شود و دانشجویان در سامانه منادا می‌توانند از جزئیات این آیین‌نامه مطلع شوند.

طبق بند ۲ آیین نامه نقل و انتقالات، جانبازان بالای ۵ درصد (به همراه فرزندان و همسرشان)، رزمندگانی که بیش از ۶ ماه در جبهه حضور داشتند( به همراه فرزندان و همسرشان) و خواهر و برادر شهید می‌توانند از امتیاز مهمانی استفاده کنند.

* اولین جلسه شورای اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد برگزار شد

اولین جلسه شورای اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی پس از انتخاب اعضای جدید این شورا توسط هیات امنای دانشگاه، امروز به ریاست علی اکبر ولایتی و با حضور سرپرست دانشگاه آزاد دکتر علی‌محمد نوریان و تمام اعضای حقیقی و حقوقی این شورا در دفتر کار ولایتی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه پس از استماع گزارش فعالیت های گذشته این شورا راجع به سیاست‌ها و برنامه های جدید به منظور ایجاد تحول در اقدامات راهبردی حوزه اقتصاد دانش بنیان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

همچینن مصوب شد یک کمیته کارشناسی به ریاست علیمحمد نوریان سرپرست دانشگاه آزاد تشکیل و گزارش کار را برای جلسه بعد که با فاصله دو هفته تشکیل می‌شود جهت بررسی و تصمیم گیری به شورای اصلی ارائه دهد.

در جلسه مذکور همچنین بر اتخاذ تدابیر جدید و موثر در جهت ترویج اقتصاد دانش بنیان در کلیه واحدهای ذی ربط دانشگاه آزاد اسلامی تاکید شد.

* نشست هم‌اندیشی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در حال توسعه برگزار شد

با حضور عبدالرضا باقری مشاور وزیر و رئیس مرکز هیات‌های امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم، نشست هم اندیشی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در حال توسعه، در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران آغاز شد و تا فردا ادامه خواهد یافت.

 در این نشست دو روزه روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در حال توسعه کشور درباره قوانین و مسائل مرتبط با این موسسات، در قالب چهار گروه فرهنگی، اداری- مالی، امور بین الملل و هیات امنا رایزنی و تبادل نظر می‌کنند.

براساس این گزارش، در این نشست استادان و کارشناسان صاحبنظر در موضوعات کارگروه‌های چهارگانه، دیدگاه‌های خود را در اختیار روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در حال توسعه می‌گذارند.

برگزاری نشست‌‌های هم اندیشی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از برنامه‌های مستمر وزارت علوم است که در طول سال انجام می‌شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *