واحدهای دانشگاه آزاد باید با استادانی صاحب صلاحیت و تمام وقت استانداردسازی شود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد روشن معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم در نشست خبری بعدازظهر امروز در زمینه حذف کدرشته‌های دانشگاه آزاد گفت: بر اساس اصل ۷۳ قانون اساسی تفسیر قوانین عادی به عهده مجلس است اما در مورد موادی که فصل الخطاب است باید بگویم آنچه برای دانشگاه آزاد تصویب شده از نظر قانونی به این صورت است که در سال ۶۷ قانون تصویب شده ولی سال ۸۹ اساسنامه دانشگاه آزاد در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است.

وی ادامه داد: ماده ۱۷ اساسنامه دانشگاه آزاد فصل الخطاب است که می‌گوید در هر سال تحصیلی رشته‌ها باید به تصویب وزارت علوم یا بهداشت بر حسب مورد برسد.

روشن ادامه داد: در بند دوم مصوبه سال ۹۳ پذیرش دانشجو هم آمده که مجوز رشته‌های دانشگاه آزاد باید حسب مورد به تصویب وزارت علوم یا بهداشت برسد که این قوانین ناسخ قانون سال ۶۷ است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم اضافه کرد: فقط در بند ۴ ماده ۲ این قانون آمده که رئیس دانشگاه آزاد عضو شورای سنجش و پذیرش دانشجو است ولی بدون حق رای.

روشن تاکید کرد: نمایندگانی به دنبال این بودند که برای ایجاد نظم در آزمون‌ها بحث تمرکز آزمون را داشته باشیم مجمع تشخیص مصلحت نظام به این قانون ورود کرد و می‌خواست آن را خلاف روند اعلام کند ولی برخی نمایندگان اصرار کردند و این قانون تصویب شد.

وی تصریح کرد: برخی نمایندگان به وزیر علوم تذکر می‌دادند که چرا کیفیت در پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی انجام نمی‌شود که وزارت علوم بر همین اساس عمل می‌کند.

روشن اظهار داشت: ما به عنوان وزارت علوم وظیفه داریم از همه دانشگاه‌ها حمایت کنیم و فکر می‌کنیم یکی از حمایت‌های ما از دانشگاه ها استانداردسازی آن‌هاست. نتیجه اصرار وزارت علوم بر استانداردسازی استخدام اعضای هیات علمی تمام وقت phd است.

وی گفت: یعنی خواسته ما استخدام تمام وقت اعضای هیات علمی و تجهیز فضاهای اموزشی و پژوهشی است. بنابراین نباید واحدها تعطیل شود بلکه باید با استادانی صاحب صلاحیت و تمام وقت استانداردسازی شود.

روشن گفت: ما نمی‌خواهیم مشکلات را در صحنه اجتماعی حل کنیم بلکه معتقدیم این مسائل، کارشناسی است و باید به صورت کارشناسی حل شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *