توسعه آموزش عالی با نیازهای کشورمتناسب می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، وحید احمدی معاون وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری بعد از صدوپنجاه و ششمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف در مورد دستورات مورد بررسی دراین جلسه اظهارداشت: یکی از دستورات این جلسه اصلاح آیین نامه کمیسیون های تخصصی شورای عالی عتف بود.

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم در ادامه گفت: دراین جلسه پیشنهاد افزایش مدت عضویت اعضای حقیقی از دو سال به چهارسال ارائه و تصویب شد. دستور دیگر این نشست بحث هدفمندسازی گسترش یا توسعه آموزش عالی متناسب با نیازهای کشوربود.

وی تاکید کرد: طبیعتاً باید این دو مجموعه همراستایی و هماهنگی داشته باشند که باتوجه به ظرفیت و جایگاه شورای عالی عتف که دراین نشست تصویب شد، وزارت علوم ظرف ۶ ماه برنامه هدفمندسازی گسترش آموزش عالی و متناسب سازی ترتیب متخصصان را با نیازهای کشور تهیه کند.

احمدی گفت: دراین مسیر دستگاه‌های مختلف و متقاضی و مجموعه‌هایی که حوزه تقاضا هستند با اعلام نیازمندی ها و برنامه های توسعه دستگاه مربوطه خود با وزارت علوم همکاری کنند.

دبیرشورای عالی عتف خاطرنشان کرد: دستور جلسه بعدی ارائه گزارش نظام ملی نشر علمی کشور بود. با توجه به اینکه در سطح کشور حوزه های مختلف انتشارات و توسعه علمی نشر کشور ازجمله کتاب و پایان نامه را داریم به هماهنگ‌سازی و همگرایی در انتشار این متون نیاز داریم.

احمدی یادآورشد: این هماهنگی درمجموعه های داخلی و ارتباط با مراکز بین المللی باید ایجاد شود و براساس این اصل درجلسه قبل شورای عالی عتف دبیرخانه را مکلف کرده بود که نظامی را به نام نظام ملی نشر علمی کشور تدوین شود و در جلسه سه شنبه این گزارش باید ارائه شود.

معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم اظهار داشت: در کمیسیون دائمی امروز گزارش اقدام صورت گرفته ارائه شد و نظرهای اعضا گرفته و مقررشد این کار در قالب سند راهبردی نشر علمی کشور ارائه شود.

وی در مورد لازم الاجرا بودن این سند در صورت نهایی شدن گفت: این سند برای همه دستگاه‌های دولتی و دانشگاه هاست که در حوزه نشر علمی کشور فعال هستند.

احمدی در پایان تاکید کرد: مصوبات شورای عالی عتف برای همه دستگاه ها لازم الاجراست و اگر تصویب شود همه دستگاه ها باید اجرا کنند.

گفتنی است صدوپنجاه و ششمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران با حضور معاونان پژوهشی سازمان‌های مختلف تشکیل شد وبعد از این جلسه حضار از باغ ملی گیاه شناسی ایران بازدید کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *